Dzikie miejsca w Polsce. 6 pomysłów na wakacje z dala od tłumów, gigantycznych kolejek i zatłoczonych plaż

Marzysz o ciszy i spokoju na wakacjach? Masz dość tłumu turystów, kolejek do restauracji i wiecznego gwaru? Rozumiemy to! Znaleźliśmy kilka miejsc, w których króluje cisza. Tam odpoczniesz i nie spotkasz tłumu turystów. Gdzie warto spędzić wakacje? Przedstawiamy 6 dzikich zakątków w Polsce.

Na plaży parawan na parawanie, a w górach tłumy na szlakach. To dla wielu nie są warunki do odpoczynku. Jeśli zamiast głośnych imprez na sopockim molo lub Krupówkach wolisz ustronne zakątki, rozległe lasy, ciche jeziora, to znaleźliśmy kilka miejsc, które powinny spełnić twoje oczekiwania. Przekonaj się, gdzie w Polsce można spędzić urlop i nie natknąć się na rzeszę urlopowiczów. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Urlop z dala od tłumów. Spokoju zaznasz w Dolinie Sanu

Choć w ostatnich latach w Bieszczady najeżdżają tłumy turystów, to jednak uchowało się w tym regionie jeszcze kilka dzikich zakątków. Jednym z takich miejsc jest dolina Sanu. To rozległy i odludny obszar w południowo-wschodniej Polsce. Jeśli naprawdę chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku udaj się w okolice pomiędzy Sękowcem a Rajskiem. Nie znajdziesz tam a jedynie ścieżki, zdziczałe sady i rozległe pastwiska.

Łagów - perła w koronie województwa lubuskiego

Tu nawet w szczycie sezonu nie zagląda wiele turystów, choć naprawdę warto. Miejscowość położona jest między dwoma jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim - i na pewno zachwyci tych, którzy uwielbiają spacery brzegiem wody czy szum lasów. Do tego w Łagowie jest Zamek Zakonu Joanitów pochodzący z XIII w. To najstarszy obiekt w miejscowości, ale jest bardzo dobrze zachowany. Teraz znajduje się w nim klimatyczny hotel i restauracja. Atrakcją regionu lubuskiego są też liczne winnice. Z Łagowa jest do nich około 40 minut jazdy samochodem, więc jeśli jesteś smakoszem tego trunku, koniecznie urządź sobie wycieczkę szlakiem wina i miodu.

 

Wzgórza, geste lasy i wytchnienie od zgiełku miasta znajdziesz w Suwalskim Parku Krajobrazowym

To najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych parków krajobrazowych w Polsce. Obszar parku obfituje w rozległe, otwarte przestrzenie z licznymi jeziorami i lasami poprzeplatanymi rzekami, łąkami, polami i bagnami. Charakteryzuje się przede wszystkim unikatowym krajobrazem polodowcowym. Występuje tu ok. 700 gatunków roślin zielnych, spośród których 44 podlegają ochronie całkowitej.

Jezioro Bukowo. Odludne miejsce tuż nad Bałtykiem

Długa mierzeja ciągnąca się kilka kilometrów między Łazami a Dąbkami odcina od Bałtyku jezioro Bukowo. Na mierzei leży niewielka osada Dąbkowice, która jednak nie ma charakteru nadmorskiego kurortu (droga z Dąbek jest zamknięta dla ruchu samochodowego). Tutejsze plaże należą do jednych z najdzikszych nad Bałtykiem. Mało kto tutaj dociera, dlatego nie warto się zastanawiać. Zwłaszcza że nadbukowskie plaże zachwycają. 

 

Ujście Wisły zadziwia dzikością i bogactwem przyrody

Choć jest położone bardzo blisko Trójmiasta, to mało kto dociera nad ujście Wisły. A szkoda, bo to jedno z najlepszych miejsc do obserwowania dzikiej przyrody. Przy samym ujściu znajduje się rezerwat Mewia Łacha, gdzie można obserwować rzadkie gatunki ptaków i foki. Wszystko jedynie kilkanaście kilometrów od zatłoczonych plaż. 

Dzikie miejsca w Polsce. Ujście WisłyDzikie miejsca w Polsce. Ujście Wisły shutterstock/Curioso.Photography

Dzikie miejsca w Polsce - Worek Raczyński w Beskidzie Żywieckim to raj dla miłośników górskich wycieczek

Choć do Beskidu Żywieckiego rok rocznie ciągną tłumy, to znajdziemy tam także rzadziej odwiedzane przez turystów miejsca. Jednym z takich mało uczęszczanych szlaków jest Worek Raczyński - czyli Grupa Wielkiej Raczy, formacji ciągnącej się od Przełęczy Zwardońskiej aż do Przełęczy Glinka. Trasa nie należy do najprostszych, ale widoki rekompensują wysiłek. 

Więcej o: