W Gdyni sezon kąpielowy rozpoczął się 25 czerwca i nie potrwał zbyt długo. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek 29 czerwca o zamknięciu dwóch gdyńskich kąpielisk z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje na kąpieliskach Gdynia Redłowo oraz Gdynia Śródmieście.
Sinice to proste mikroorganizmy. Swoją zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich środowiskiem naturalnym jest woda - zarówno słona, jak i słodka - dlatego często pojawiają się w morzach i jeziorach. Duży wpływ na wykwit sinic ma nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 st. Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku - czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem żyzności wód.
Sanepid przypomina, że w czasie zakwitu sinic nie wolno wchodzić do wody. Sinice wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia toksyny, które mogą powodować zmiany skórne, swędzenie, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i gorączkę.
Informację o tym, gdzie obecnie wystąpiły sinice i nie da się kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam na bieżąco aktualizowana jest mapka kąpielisk. Dostępna jest tutaj: serwis kąpieliskowy.
Ta mapka przyda ci się podczas planowania urlopu. Możesz w niej sprawdzić nie tylko jakość wody, ale także zweryfikować infrastrukturę wybranego miejsca. Kąpieliska oznaczone kolorem czerwonym, to te, w których woda nie nadaje się obecne do kąpieli. Pinezki w kolorze zielonym oznaczają miejsca, w których woda spełnia wszystkie wymogi. Oznaczenia w kolorze szarym informują o braku pomiarów.