Sinice znów atakują. To dopiero początek sezonu, a sanepid już zamknął dwa kąpieliska

Choć to dopiero początek sezonu już dwa kąpieliska zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Sinice w Morzu Bałtyckim pojawiają się dość często, a kąpiel w takiej wodzie jest niebezpieczna dla zdrowia. Czym są sinice? Co powodują? Gdzie sprawdzać informacje o ich występowaniu? Odpowiadamy.

W Gdyni sezon kąpielowy rozpoczął się 25 czerwca i nie potrwał zbyt długo. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek 29 czerwca o zamknięciu dwóch gdyńskich kąpielisk z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje na kąpieliskach Gdynia Redłowo oraz Gdynia Śródmieście.

Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]

Wakacje nad morzem i paragony grozy. 'Chyba ceny jedzenia nie są ukryte przed klientami' Wakacje nad Bałtykiem i paragony grozy. "175 zł za obiad to normalna cena"

Sinice - Bałtyk 2021. Czym są sinice? 

Sinice to proste mikroorganizmy. Swoją zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich środowiskiem naturalnym jest woda - zarówno słona, jak i słodka - dlatego często pojawiają się w morzach i jeziorach. Duży wpływ na wykwit sinic ma nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 st. Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku - czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem żyzności wód.

Sinice. Co powodują? Czemu nie wprowadza się zakaz kąpieli? 

Sanepid przypomina, że w czasie zakwitu sinic nie wolno wchodzić do wody. Sinice wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia toksyny, które mogą powodować zmiany skórne, swędzenie, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i gorączkę. 

'Po modzie na brzydotę czas pogadać o modzie na bycie syfiarzem na plaży'. Blogerka o irytującym zachowaniu nad polskim morzem (zdjęcie ilustracyjne) "Czas pogadać o modzie na bycie syfiarzem na plaży". Blogerka o problemie nad polskim morzem

Sinice. Bałtyk 2021 - gdzie sprawdzać informacje?

Informację o tym, gdzie obecnie wystąpiły sinice i nie da się kąpać, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego.  Tam na bieżąco aktualizowana jest mapka kąpielisk. Dostępna jest tutaj: serwis kąpieliskowy

Ta mapka przyda ci się podczas planowania urlopu. Możesz w niej sprawdzić nie tylko jakość wody, ale także zweryfikować infrastrukturę wybranego miejsca. Kąpieliska oznaczone kolorem czerwonym, to te, w których woda nie nadaje się obecne do kąpieli. Pinezki w kolorze zielonym oznaczają miejsca, w których woda spełnia wszystkie wymogi. Oznaczenia w kolorze szarym informują o braku pomiarów. 

Więcej o: