To zjawisko zdarza się raz na 265 lat. Tym razem miało miejsce w Krakowie

We wtorek przeszła przez Kraków gwałtowna ulewa. W trakcie jej trwania miało miejsce zjawisko, które występuje średnio raz na 265 lat.

Przez Polskę przechodzą teraz gwałtowne burze. Kolejne miejscowości zmagają się ze skutkami ulewnych deszczów. We wtorek nawałnica przeszła nad Krakowem. W ciągu godziny napadało tam więcej niż przez ostatnie dwa miesiące.

Wieloryb zaskoczył obserwatorówPrzewrotny wieloryb wyskakuje tuż za turystami. A oni patrzą w złą stronę

Ulewa nad Krakowem. Takie opady zdarzają się naprawdę rzadko

Kraków był jednym z miast, które we wtorek zmagało się z intensywnymi opadami deszczu. Spadły średnio 54 mm deszczu na godzinę, co oznacza, że w godzinę napadało tam więcej niż przez dwa miesiące. Taka intensywność klasyfikuje się jako nawalny szóstego stopnia w sklai Chomicza (stosowanej klasyfikacji opadów nawalnych). 

Jak podaje serwis Kraków PL, wtorkowa ulewa miała charakter zjawiska ekstremalnego. Tego typu deszcze to niemal niespotykane zjawisko i jego częstotliwość szacuje się na raz na 265 lat. Serwis zamieścił także wideo, które pokazuje, jak wyglądał Kraków w czasie ulewy. 

Nawałnica nad Krakowem. Po tej ulewie służby miały pracowitą noc

W nocy z wtorku na środę strażacy byli w Małopolsce wzywani ponad 500 razy - najczęściej w Krakowie i powiecie krakowskim. Najczęściej interwencje dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych piwnic i garaży oraz niedrożnych przepustów. 

JaworzynkaUrokliwe "dziury" w polskich górach. Tu nie ma dzikich tłumów i drożyzny

Ulewy stulecia coraz częściej. Naukowcy ostrzegają przed globalnym ociepleniem

Naukowcy Megan C. Kirchmeier-Young oraz Xuebin Zhang są autorami pracy na temat globalnego ocieplenia, która ukazała się na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Science". Badacze w swojej pracy dowodzą, że działania człowieka powodują częstsze występowanie zjawisk ekstremalnych. Kirchmeier-Young i Zhang przeanalizowali dane dotyczące opadów w Kanadzie i USA z lat 1961-2010. Z ich obserwacji wynika, że częstotliwość występowania ekstremalnych opadów w ciągu ostatnich 50 lat rosła. Naukowcy doszli do wniosku, że zjawiska, które kiedyś uchodziły za "ulewę stulecia", teraz występują co dwadzieścia lat. Z ich prognoz wynika, że jeśli klimat wciąż będzie się ocieplał, to ekstremalne ulewy będą występowały coraz częściej. 

Zobacz wideo Kierowca nie zachował ostrożności w deszczu i spowodował stłuczkę na autostradzie. Jego zachowanie po kolizji naraziło innych uczestników ruchu
Więcej o: