Najdroższe miasto świata? Już nie Hongkong

Jakie jest najdroższe miasto świata? Pewnie obstawiacie Hongkong czy Szanghaj. Okazuje się, że jest nim stolica Turkmenistanu - Aszchabad.

Opublikowano zestawienie Mercer Cost of Living Survey, w którym wzięto pod uwagę 209 miast z całego świata. Analizowano takie czynniki jak: ceny jedzenia, wynajmu nieruchomości, rachunki za prąd czy wodę, transport, a także wydatki na rozrywkę. Zwycięzcą okazała się stolica Turkmenistanu – Aszchabad. Numer jeden w rankingu wynika z hiperinflacji, z którą kraj zmaga się w ostatnim roku oraz idące razem z kryzysem finansowym, niedobory żywności.

Zobacz wideo 'Bramę do piekła' przypadkiem stworzyli naukowcy z ZSRR

Na drugim miejscu znalazł się Hongkong, który został zdegradowany o jedno oczko w dół. Na trzecią pozycję wskoczył Bejrut, który w ubiegłym roku zajmował dopiero 45. pozycję w rankingu. W pierwszej dziesiątce znalazły się Tokio, Zurych, Szanghaj, Singapur, Genewa i Pekin. Warszawa uplasowała się dopiero na 164. miejscu, awansując ze 169. Ranking zamykają, a zatem nie stracimy tam fortuny, następujące miasta: Biszkek w Kirgistanie, Lusaka w Zambii i Tbilisi w Gruzji.

Jak wjechać

Do Turkmenistanu teraz nie można wjechać i nie jest też łatwo w tzw. normalnych czasach. Aby przekroczyć granicę tego kraju, Polacy muszą posiadać wizę turystyczną, która jest wydawana dopiero po przedstawieniu zaproszenia od konkretnej osoby lub firmy wcześniej zaakceptowanej przez Urząd Migracji Turkmenistanu. Na miejscu należy się zameldować, a w przypadku dłuższych wiz (3-miesięcznych) należy przedstawić zaświadczenia dotyczące HIV/AIDS.

Źródło: fly4free.pl

Więcej o: