Urokliwe "dziury" w polskich górach. Tu nie ma dzikich tłumów i drożyzny

Kolejki do atrakcji, ciągły harmider, krzyki. Tłumy na Krupówkach, ścisk w drodze na Giewont. W takich warunkach trudno wypocząć. Ale nawet w polskich górach można wypocząć z dala od zgiełku i bez towarzystwa innych turystów.

Wakacje w Polsce kojarzą ci się z tłokiem i horrendalnymi cenami? Tak jak polskie morze nie kończy się na Władysławowie i Sopocie, tak i w górach można znaleźć ustronne i spokojne miejscówki na urlop. Oto nasze propozycje!

To także cię zainteresuje: Poznaj urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny

Staników Żleb

O tej dolinie, poza okolicznymi mieszkańcami, naprawdę niewiele osób słyszało. Rozciąga się między dolinami Małej Łąki i Kościeliskiej. Wielu turystów mija ją w drodze na Czerwone Wierchy. A jest to bardzo urokliwe miejsce z oszałamiającymi widokami. Zalety to oczywiście cisza i spokój. Podczas gdy wszyscy zmierzają do doliny Kościeliskiej, to można pobyć z własnymi myślami i odpocząć od zgiełku. Do Staników Żleb dotrzemy czerwonym szlakiem z kościeliskiej Nędzówki w stronę Przysłopu Miętusiego.

Krokusy w polskich górachKrokusy w polskich górach fot. shutterstock.com

Witów

Staników Żleb to tylko miejsce do odwiedzenia i pospacerowania, ale jeśli szukamy miejscówki noclegowej, także nie jesteśmy skazani na Zakopane. Tylko 13,5 kilometra od tego dużego miasta leży Witów. To miejscowość idealna dla tych, którzy uwielbiają długie wędrówki.

To świetna baza wypadowa także do najbardziej obleganych przez turystów miejsc – na przykład do Doliny Chochołowskiej.

Dolina Tomanowa

W Tatrach Zachodnich możemy odwiedzić Dolinę Tomanową. Odchodzi na wschód od Hali Ornak i jest jakby drugim "piętrem" Doliny Kościeliskiej. Prowadzi przez nią zielony szlak - przez Chudą Przełączkę na Ciemniak.

Dolina TomanowaDolina Tomanowa fot. shutterstock.com

Dolina Tomanowa przypomina puszczę. W 1948 roku wprowadzono tu zakaz wypasu zwierząt, a z terenu zrobiono rezerwat przyrody. Nie spotkamy tu wielu turystów, więc to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokój i chcą poprzebywać z naturą.

Milówka

Z Podhala przenosimy się w Beskidy. Nad rzeką Sołą położona jest malownicza wieś Milówka. Otaczają ją lasy, więc to świetne miejsce do spacerów. To także dobra baza wypadowa w góry Beskidu Żywieckiego oraz Śląskiego.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

A po pieszych wędrówkach i złapaniu oddechu, w Milówce także czekają liczne atrakcje. Wystarczy tylko wspomnieć o kilku, to między innymi chałupa konstrukcji zrębowej z 1793 roku, pałacyk z wieżyczką z 1906 roku, kaplica świętego Antoniego z 1886 roku oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1834 roku.

JaworzynkaJaworzynka fot. shutterstock.com

Trójwieś Beskidzka

Przygodę  Beskidami warto powtórzyć. Można wybrać się także do Trójwsi Beskidzkiej, czyli aż trzech wsi – mowa tu o Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce. W Jaworzynce łączą się trzy granice – Polski, Czech i Słowacji. Można wybrać się do sąsiadów na krótki spacer. Ważne, aby mieć przy sobie dowód osobisty i zapoznać się informacjami dotyczącymi COVID-19.

Oprócz tego warto zajrzeć na Złoty Groń. To punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na całe Beskidy.

Więcej o: