Paszport covidowy możesz pobrać na telefon. Jak to zrobić? Wystarczy mieć jedną aplikację

Unijny Certyfikat Covid, czyli tak zwany paszport covidowy to dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu lub status ozdrowieńca. Teraz paszport covidowy jest już dostępny dla Polaków. Jak go pobrać? Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.

Elektroniczna wersja Unijnego Certyfikatu Covid jest już dostępna dla Polaków. Pojawiła się w aplikacji mObywatel.pl (w której oprócz paszportu covidowego można znaleźć m.in. elektroniczne prawo jazdy) oraz w aplikacji mojeIKP (czyli Internetowe Konto Pacjenta). Jak pobrać UCC na swój smartfon? 

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Paszport covidowy obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od 1 lipca. Polacy mogą go mieć w telefonach 

Od 1 lipca na terytorium Unii Europejskiej obowiązują tzw. paszporty covidowe. Docelowo mają one ułatwiać podróże w granicach UE i zwalniać osoby, które go okażą, z kwarantanny lub dodatkowych testów na koronawirusa. Polacy mogą posiadać Unijny Certyfikat Covid na swoich smartfonach - dostępny jest on w aplikacjach mObywatel i mojeIKP. Paszport covidowy dostępny jest w tych aplikacjach także w języku angielskim i jest oficjalnym dokumentem, który można pokazać podczas kontroli granicznej

Jak pobrać paszport covidowy na mObywatel? 

Na rządowej stronie internetowej znajdziesz szczegółową instrukcję, jak zainstalować aplikację mObywatel i jak pobrać na nią paszport covidowy. Aplikację mObywatel znajdziesz w aplikacjach AppStore (telefony z iOS) lub Google Play (telefony z systemem operacyjnym Android). Teraz należy zalogować się w aplikacji, a następnie kliknąć ikonę z trzema kreskami i wybrać opcję "Dodaj dokument". Na szczycie listy powinien widnieć Unijny Certyfikat COVID. Wybieramy go, a po zapoznaniu się z treścią regulaminów akceptujemy je. W kolejnym kroku należy potwierdzić swoją tożsamość. Robimy to albo za pośrednictwem profilu zaufanego lub swojego banku. Po zweryfikowaniu tożsamości certyfikat będzie dostępny na twoim telefonie nawet w trybie offline. To oznacza, że nie musisz mieć połączenia z internetem, aby okazywać dokument. 

Unijny Certyfikat Covid w aplikacji mojeIKP. Jak pobrać? 

Aplikacja mojeIKP jest bezpłatna i na nią również możemy pobrać paszport covidowy. Dostępna jest w aplikacjach Google Play i AppStore. Po zainstalowaniu mojeIKP swój kod QR z UCC znajdziesz w "menu" - wystarczy kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu.  

Jak pobrać paszport covidowy?Jak pobrać paszport covidowy? Fot. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/unijny-certyfikat-covid-w-twoim-telefonieWięcej o: