Efekt zielonego koloru. Europejskie kraje otwierają się na Polaków

Chorwacja, Hiszpania i Litwa znoszą obowiązek okazywania negatywnych wyników testów. Grecja i Portugalia luzują przepisy dla dzieci do 12. roku życia. Europejskie kraje łagodzą restrykcje dla turystów. Z dnia na dzień rośnie wachlarz wyboru miejsc, w których można planować urlop bez uciążliwych zasad.

Polska, decyzją Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), znalazła się w całości w "zielonej strefie". Oznacza to, że jesteśmy państwem z niskim ryzykiem zakażenia koronawirusem. Wraz z tą decyzją kilka krajów poluzowało restrykcje.

Chorwacja

Chorwacka Wspólnota Turystyczna poinformowała, że wszyscy podróżujący z Polski do Chorwacji są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy tego kraju. Dotyczy to zarówno pasażerów podróżujących do Chorwacji samolotami jak i własnymi autami.

Jednocześnie urząd zwraca uwagę, aby podróżujący samochodami zachowali rachunki za paliwo i opłaty za autostrady. Chodzi tu o to, aby osoby jadące z zielonej strefy do Chorwacji nie zatrzymywały się w krajach, w których liczba zakażeń jest na wyższym poziomie, a więc istnieje większe ryzyko transmisji COVID-19. Obecnie w zielonej strefie znajdują się Czechy, Słowacja i Austria. W pomarańczowej jest Słowenia.

Ponieważ sytuacja jest dynamiczna, najlepiej na bieżąco sprawdzać warunki i restrykcje wjazdowe, które mogą się bardzo szybko zmienić. Tak jak sytuacja w kraju. Gdy województwo, z którego pochodzimy będzie pomarańczowe lub czerwone – z urlopu nici. Na granicy trzeba okazać urzędowe zaświadczenie o zameldowaniu (lub dane wpisane w dowodzie osobistym) w zielonej strefie. Powinno być ono wydane w języku angielskim, bądź przetłumaczone przysięgle na język angielski.

Wjazd na teren Chorwacji ułatwi posiadanie aplikacji enter Croatia.

Hiszpania

Do państw znoszących restrykcje wobec Polaków dołącza Hiszpania. O tym, że przy wjeździe do tego kraju nie trzeba okazywać negatywnych wyników testów, poinformowała ambasada w Madrycie. Należy jednak pamiętać o konieczności wypełnienia specjalnego formularza kontroli sanitarnej.

Poluzowanie obostrzeń na razie obowiązuje przez kilka dni. Jak czytamy w komunikacie na Twitterze: "W dniach 21-27 czerwca, podróżując z Polski do Hiszpanii, nie trzeba przedstawiać wyniku testu lub certyfikatu szczepienia". Miejmy nadzieję, że zniesienie przykrego obowiązku zostanie przedłużone aż do końca wakacji.

Warto jednak, jak uczula ambasada RP w Madrycie, sprawdzić, czy linie lotnicze lub hotel nie wymagają negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Litwa

Do tej pory, żeby przekroczyć granice naszego sąsiada, trzeba było być zaszczepionym. Zielony kolor naszego kraju na mapie ECDC sprawił, że władze Litwy zaczęły patrzeć na nas życzliwszym okiem i również postanowiły znieść nie tylko obowiązek okazywania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19, ale także przymus kwarantanny.

"W wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej z (litewskiej) listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich i trzy wyspy. Oznacza to, że przybywający z nich nie będą musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu" – czytamy w komunikacie litewskiego resortu.

Pamiętajmy jednak o wypełnieniu ankiety Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim.

Grecja

Aby wypoczywać w Grecji, wciąż trzeba okazać na granicy negatywny wynik testu. Władze kraju postanowiły jednak złagodzić zasady wjazdu. Od 19 czerwca honorowane są testy antygenowe. Ucieszą się także rodzice podróżujący ze swoimi pociechami. Dzieci do 12. roku życia nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu, aby ominąć kwarantannę. Do tej pory z obowiązkowych testów były zwolnione dzieci do 6 lat. 

Na swobodny wjazd mogą liczyć osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki (jeśli od jej podania minęło 14 dni).

Wszyscy pasażerowie przed podróżą powinni wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie kod QR, który trzeba okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją. 

Portugalia

Jak czytamy na stronie polskiej ambasady w Portugalii, wciąż nie ma zielonego światła na swobodny wjazd osób zaszczepionych. Zarówno osoby, które przyjęły pełny cykl szczepień, a także ozdrowieńcy muszą okazać negatywny wynik testu RT-PCR.

Władze Portugalii podjęły decyzję o złagodzeniu zasad wjazdu najmłodszych pasażerów. Dzieci do 12. roku życia zostały zwolnione z obowiązkowych testów na COVID-19 przed wjazdem (wcześniej przepis ten dotyczył dzieci do 2 lat). Wydłużono również termin ważności testu antygenowego, który teraz może zostać wykonany do 48 godzin przed podróżą.

Więcej o: