Wytypowano 20 najlepszych miast na świecie dla rowerzystów. Jest polski akcent

Polska metropolia znalazła się wśród takich miast jak: Chiang Mai, Miami, Paryż czy Florencja. Tym razem pod lupę wzięto upodobania miłośników dwóch kółek i to - w jakich miejscach najczęściej fotografowali się podczas rowerowych wypadów. Warszawa znalazła się na 18. miejscu.

Ranking "najlepszych miast dla rowerzystów" stworzyli eksperci Money Beach. To brytyjska firma zajmująca się m.in. ubezpieczeniami komunikacyjnymi dla rowerzystów. Zestawienie stworzono na podstawie 350 tysięcy hasztagów na Instagramie, a następnie połączono je z informacjami dotyczącymi wielkości miast. W ten sposób powstało zestawienie miejscowości, w których użytkownicy Instagrama najczęściej fotografowali się w czasie rowerowych wypadów.

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

" Od wiejskich tras rowerowych otaczających Edynburg, po tętniące życiem ulice Bejrutu, miliony ludzi każdego roku pedałują w pięknych miastach na całym świecie. Czy jest lepszy sposób na zwiedzanie niż na rowerze? Niezależnie od tego, czy jesteś już mieszkańcem jednego z tych miast, czy po prostu szukasz inspiracji na kolejną podróż, przygotowaliśmy listę miejscowości, które oferują najbardziej malownicze trasy" - czytamy na stronie Money Beach.

Zestawienie wygrywa Chiang Mai w Tajlandii, w którym dzięki swojej lokalizacji (ponad 300 m n.p.m) panują nieco niższe temperatury niż na pozostałych obszarach kraju. Szczególnym zainteresowaniem cyklistów cieszy się Inthanon Challenge. To zawody rowerowe, podczas których uczestnicy pokonują 47-kilometrową trasę na najwyższy szczyt w Tajlandii – Doi Inthanon o wysokości 2595 m n.p.m.

Na drugim miejscu uplasowało się Miami. Zaletą tego miasta jest fakt, że dobra pogoda zagwarantowana jest przez cały rok. Rowerzyści chętnie wybierają drogę Rickenbacker Causeway (łącząca Miami z Key Biscayne) oraz miejski park – Oleta River State Park, który oferuje ponad 24 km tras terenowych. Popularnością cieszy się także droga ciągnąca się na 14,3 km, która prowadzi wokół jezior Kendall. 

Równie często rowerzyści fotografują się, a potem publikują zdjęcia na Instagramie w Paryżu. Rozbudowanie ścieżek rowerowych w ostatnich latach sprawiło, że aż o 54 proc. wzrosła liczba osób, które z siodełka i na dwóch kółkach chcą poznawać magiczne miasto. Nic dziwnego, że popularnością cieszy się trasa od wieży Eiffla do katedry Notre-Dame. Na uwagę zasługuje również 89,8-kilometrowa trasa zwana Boucle Ouest Parisienne, która jest opisywana jako "trasa, która ma wszystko". Wiedzie przez wzniesienia, lasy i rzeki obok mostu Pont Neuf, przecinając Pola Elizejskie i mijając Wieżę Eiffla.

Warszawa znalazła się w rankingu na 18. miejscu. Jedną z popularnych tras rowerowych jest Szlak Wisły, która wiedzie wzdłuż lewego brzegu Wisły. 37-kilometrowy szlak oznaczony na niebiesko został poprowadzony obok najciekawszych atrakcji w Warszawie m.in. Łazienek Królewskich, Powiśla. Po drodze miniemy Zamek Ujazdowski, Centrum Nauki Kopernik czy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. Trasa łączy Powsin z Białołęką i dociera aż pod granicę Puszczy Kampinoskiej, gdzie krzyżuje się z liczącym ponad 140 km długości Kampinoskim Szlakiem Rowerowym.

20 najlepszych miast dla rowerzystów
1. Chiang Mai, Tajlandia
2. Miami, USA
3. Paryż, Francja
4. Bejrut, Liban
5. Bristol, Wielka Brytania
6. Cambridge, Wielka Brytania
7. Barcelona, Hiszpania
8. Londyn, Wielka Brytania
9. Dublin, Irlandia
10. Ateny, Grecja
11. Amsterdam, Holandia
12. Kopenhaga, Dania
13. Bath, Wielka Brytania
14. Florencja, Włochy
15. Atlanta, USA
16. Seattle, USA
17. Tajpej, Tajwan
18. Warszawa, Polska
19. Berlin, Niemcy
20. Oxford, Wielka Brytania
Źródło: www.moneybeach.co.uk

Więcej o: