To chorwacki "mały Rzym". 4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata

Zadar to niewątpliwie jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast Dalmacji. Na mojej liście planów podróżniczych znajdował się od wielu lat. Kiedy więc pojawiła się okazja, by odwiedzić to miejsce, nie zastanawiałam się długo.

Pierwszy raz zamarzyłam o podróży do Zadaru kilka lat temu, po tym, jak moja przyjaciółka pokazała mi zdjęcia z tego miasta. W ramach stypendium Erasmus mieszkała w Zagrzebiu i często podróżowała po Chorwacji. Po wielu wyjazdach stwierdziła, że jej ulubionym chorwackim miastem jest Zadar. To była dla mnie ogromna zachęta. Kolejna to piękne zdjęcia. Pamiętam, że moją uwagę przykuły przede wszystkim te, na których przyjaciółka pozuje pod budynkiem uniwersytetu otoczonego palmami. Stwierdziłyśmy wówczas, że fajnie byłoby studiować w tak malowniczym miejscu.

Czy miasto robi takie wrażenie także na żywo? W końcu miałam okazję to sprawdzić. Pod koniec maja uczestniczyłam w wyjeździe prasowym zorganizowanym przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną. Oto cztery powody, dla których moim zdaniem tego lata warto odwiedzić Zadar.

1. Ciekawe zabytki

Na uwagę zasługuje przede wszystkim stara część miasta, która pełna jest zabytkowych budowli. Warto wspomnieć, Zadar ze względu na architekturę oraz panujący w nim klimat nazywany jest chorwackim "małym Rzymem". Historia miasta, podobnie jak całego kraju, mocno związana jest z historią starożytnego Rzymu, a później także Wenecji.

Zwiedzanie starówki polecam rozpocząć od okazałej renesansowej bramy Kopnena vrata z 1543 roku, którą zaprojektował wenecki architekt Michele Sanmicheli. Nad jej łukiem widzimy weneckiego lwa świętego Marka oraz płaskorzeźbę przedstawiającą jadącego na koniu męczennika Chryzogona - patrona Zadaru. Brama znajduje się przy zatoczce Foša w południowo-wschodniej części starego miasta. 

4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata shutterstock.com/GTS Productions

Idąc dalej, na największym placu Trgu Opatice Cike, zobaczycie symbol Zadaru - Kościół Świętego Donata. Monumentalna kamienna rotunda pochodzi prawdopodobnie z IX wieku i jest jednym z najciekawszych zabytków przedromańskich w Chorwacji. Została wzniesiona z inicjatywy biskupa Zadaru - Donata. Co ciekawe, do jej budowy użyto fragmentów wcześniejszych rzymskich konstrukcji. 

4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata shutterstock.com/Stefan_Leitner

Kolejna charakterystyczna budowla to Katedra Świętej Anastazji z XII wieku z trzema okazałymi portalami. Świątynia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli romańskich na terenie Dalmacji. Na uwagę zasługują malowidła ścienne z XIII wieku, które możecie zobaczyć w bocznych absydach.

4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata shutterstock.com/Frank Fell Media

2. Zachody Słońca

Zadar słynie z najpiękniejszych zachodów Słońca w Chorwacji. Podobno zachwycił się nimi sam Alfred Hitchcock. Gdzie najlepiej je podziwiać? Moja rekomendacja to Riva, czyli bulwar Obala Kralja Petra Krešimira IV, który ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża. Jest to elegancki deptak spacerowy, z którego rozciąga się widok na wyspy i Kanał Zadarski. Według mnie to zdecydowanie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w mieście - idealne na relaks i podziwianie pięknych zachodów Słońca.

Spacerując w tym miejscu, na pewno usłyszycie nietypowe dźwięki. Pochodzą one ze słynnych Organów Morskich, wykorzystujących siły natury. Są to piszczałki, które są uruchamiane przez fale rozbijające się o stopnie nabrzeża. Co ciekawe, melodia za każdym razem jest inna.

4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar fot. Albin Marciniak

Idąc deptakiem zauważyłam także wspomniany już uniwersytet, który pamiętałam ze zdjęć przyjaciółki. Na żywo budynek także robi ogromne wrażenie. I śmiało stwierdzam, że zazdroszczę osobom, które studiują w tak pięknym otoczeniu. 

4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata4 powody, dla których warto odwiedzić Zadar tego lata shutterstock.com/Shinedawn

3. Piękna okolica

Warto poznać także najbliższą okolicę miasta. Region Zadaru, obejmujący północną część Dalmacji, może pochwalić się nie tylko pięknym wybrzeżem, lecz także ciekawymi i malowniczymi miejscowościami. To na przykład zabytkowe miasteczko Nin - oddalone 15 kilometrów od Zadaru, położone na niewielkiej wyspie. Jedną z najbardziej znanych atrakcji miejscowości jest Katedra Świętego Krzyża, uznawana za jedną z najmniejszych budowli sakralnych na świecie. Koniecznie odwiedźcie także piaszczystą plażę Ninska Laguna, z której rozciąga się widok na góry Velebit, a także muzeum i warzelnię soli Solana Nin. 

4. Dobre połączenia lotnicze z Polski

Jako osoba, która ceni wakacyjne wyjazdy zorganizowane na własną rękę, nie mogę pominąć tego aspektu. Chorwacja od lat kusi turystów z Polski nie tylko pięknymi widokami i doskonałą pogodą, lecz także atrakcyjnymi połączeniami lotniczymi z polskich miast do chorwackich miejscowości. Nasz krajowy przewoźnik LOT na ten sezon wakacyjny planuje aż 500 lotów do najpopularniejszych portów lotniczych w Chorwacji. Warto wspomnieć, że tego lata do Zadaru bezpośrednie loty możemy odbyć między innymi z: 

  • Warszawy (Lotnisko im. Fryderyka Chopina);
  • Rzeszowa (Port Lotniczy Jesionka);
  • Poznania (Port Lotniczy Ławica).

Wakacje 2021. Na jakich zasadach możemy obecnie wjechać do Chorwacji? Dowiesz się z naszego artykułu:

Więcej o: