Wakacje 2021. Słowacja grozi wysokimi karami, Czechy otwierają drzwi szeroko

Czechy, Słowacja i Cypr umieściły Polskę na zielonej liście. Nie oznacza to, że wszędzie wjedziemy bez restrykcji. Wybierasz się do tych krajów? Sprawdź, jakie zasady tam panują.

Czechy - zielone światło i wjazd bez ograniczeń

Mamy dobrą wiadomość dla czechofilów. Od 14 czerwca Czechy umieściły nasz kraj na zielonej liście krajów bezpiecznych. Oznacza to, że podróże z Polski do Czech będą odbywać się bez ograniczeń związanych z COVID-19.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wcześniej Polska "świeciła się" na pomarańczowo. Uznawana była za kraj o średnim poziomie ryzyka zachorowania. Wyjazdy w celach turystycznych powyżej 24 godzin były możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, który był wykonany przed wjazdem do Czech. Teraz to się zmieniło i od Polaków Czesi nie wymagają już testów ani zaświadczeń.

Słowacja - wysokie kary

Wprawdzie Słowacja umieściła Polskę od 14 czerwca na zielonej liście, nie oznacza to, że podróże do naszego południowego sąsiada będą odbywać się bez żadnych ograniczeń. Jak informuje Rzeczpospolita, wszystkie osoby wjeżdżające na teren kraju muszą wypełnić specjalny formularz. Jego brak oznacza 14 dni kwarantanny i 1,6 tys. euro kary. 

Nowe zasady obowiązują od 8 czerwca 2021 r. i wpisanie Polski na "bezpieczną listę" nie zwalnia podróżnych z tego obowiązku. Na stronie internetowej korona.gov.sk trzeba wypełnić specjalny formularz, w którym trzeba podać szczegółowe informacje. Oprócz nazwiska i imienia musi się tam znaleźć numer telefonu, adres poczty mail, zamieszkania, rodzaj szczepionki, którą zostaliśmy zaszczepieni, bądź informacje o aktualnym wynik testu PCR lub statusie ozdrowieńca.

Osoby, które nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami, podlegają obowiązkowi odbycia kwarantanny albo w warunkach domowych, albo w hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni. Z odbycia kwarantanny będą zwolnione osoby, które uzyskają negatywny wynik na obecność koronawirusa (honorowane są testy PCR i testy antygenowe).

Z obostrzeń zostaną zwolnione osoby wybierające się na Słowację, które spełniają jeden z warunków: posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR nie starszego niż 72 h; wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub w Słowacji; posiadają dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyły zachorowanie na COVID-19; nie ukończyły 18 lat; posiadają dokument potwierdzający, że zostały zaszczepione.

Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są jednocześnie zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://www.mindop.sk/covid/.

Od 8 czerwca wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są otwarte.

Cypr - swobodny wjazd od 17 czerwca

Polska również trafia na listę "zielonych" krajów na Cyprze. Oznacza to, że od 17 czerwca podróżni z tych krajów (niezależnie od tego czy są zaszczepieni, czy nie) nie będą musieli przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa.

Umieszczenie naszego kraju na liście zielonej oznacza, że przy przekraczaniu granicy nie czekają na nas żadne restrykcje, nie trzeba również okazywać wyników testów czy poddawać się kontroli zdrowia. Pamiętajmy jednak o konieczności zarejestrowania się w aplikacji Cyprus Flight Pass i wypełnieniu stosowanego formularza na 48 godzin przed lotem.

Źródło: Rzeczpospolita, fly4free.pl, gov.pl

Więcej o: