Wakacje w Polsce 2021. Jakie obostrzenia obowiązują? Jakie limity w hotelach i restauracjach?

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili najnowsze plany łagodzenia obostrzeń na wakacje. Jakie zmiany zostały ogłoszone?

Od 26 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zwiększone zostaną limity widzów w kinach i teatrach oraz otwarte dyskoteki. Dobra wiadomość jest taka, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Już od 13 czerwca otwarte zostaną strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. Zwiększy się także liczba wiernych w świątyniach (maks. 50 proc. obłożenia).

Od 13 czerwca uruchomione zostaną punkty gastronomiczneOd 13 czerwca uruchomione zostaną punkty gastronomiczne gov.pl

Luzowanie obostrzeń na wakacje

Od 26 czerwca w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach i konferencjach obowiązuje nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m kw. W kościołach może przebywać maks. 75 proc. obłożenia. W dyskotekach – maksymalnie 150 osób.

Uwolniony został transport. W pociągach czy autobusach nie obowiązują już limity podróżnych, ale nadal trzeba nosić maseczki.

Uwolniony został transportUwolniony został transport gov.pl

Hotelarze i restauratorzy mogą przyjmować więcej gości. W hotelach i miejscach noclegowych obowiązuje zasada 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia. W restauracjach podobnie - 25 proc. miejsc musi pozostać wolna.

W hotelach i miejscach noclegowych obowiązuje zasada 75 proc. zajętych pokoiW hotelach i miejscach noclegowych obowiązuje zasada 75 proc. zajętych pokoi gov.pl

Więcej widzów może zasiąść w salach kinowych i teatralnych (maksymalnie 75 proc. obłożenia) czy dobrze się bawić w wesołych miasteczkach (75 proc. obłożenia).

Więcej widzów może zasiąść w salach kinowych i teatralnychWięcej widzów może zasiąść w salach kinowych i teatralnych gov.pl

Zasady organizowania imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej pozostają bez zmian. Maksymalnie może w nich uczestniczyć 150 osób. Podobny limit dotyczy zgromadzeń.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany, jeśli wzrośnie liczba zachorowań. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Szczepmy się

Do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą także dzieci od 12. roku życia.

Rządzący przypominają równocześnie, że przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom, z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt.

W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covidowe, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Źródło: gov.pl

Więcej o: