Norwegia łagodzi zasady wjazdu. Jesteś zaszczepiony? Ciesz się pobytem bez kwarantanny

Władze Norwegii podjęły decyzję o łagodzeniu zasad wjazdu. Osoby zaszczepione zwolnione są z kwarantanny. Przywilej dotyczy również osób, które wyzdrowiały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Na granicy muszą jednak poddać się testowi PCR na obecność koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują od 11 czerwca.

Zaszczepieni bez kwarantanny

Norweska gazeta internetowa Nettavisen, poinformowała o luzowaniu restrykcji dotyczących zasad wjazdu. Minister zdrowia Bent Høie podczas konferencji prasowej ogłosił, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przebyli COVID-19, nie muszą przechodzić kwarantanny.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Osoby te zwolnione są z konieczności okazania zaświadczenia o ujemnym wyniku badania na koronawirusa wykonanego 24 godziny przed przyjazdem do Norwegii, jednak i tak muszą poddać się badaniu na granicy.  

Przymusowej izolacji można uniknąć również po okazaniu negatywnego testu PCR, który zostanie wykonany na granicy lub w ciągu dwóch dni od przybycia do Norwegii. Do czasu wykonania testu i uzyskania wyników trzeba pozostać w kwarantannie.

Zdrowa młodzież krócej w izolacji

Minister zapowiedział także zmiany dotyczące młodych osób. "Skrócimy także kwarantannę dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż trzy dni po przybyciu do kraju" - powiedział minister zdrowia Bent Høie.

Od 29 marca każda osoba przyjeżdżająca do Norwegii z zagranicy musiała poddać się hotelowej kwarantannie przez 10 dni. Obowiązkową izolację można było skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu w siódmym dniu.

Stopniowo restrykcje są łagodzone. Od 4 czerwca kwarantannę w izolacji domowej zamiast w hotelu kwarantannowym mogły odbyć osoby przyjeżdżające z Polski, Niemiec, Włoch, Bułgarii, Słowacji, Czech, Węgier i Szwajcarii.

Europejski paszport covidowy pod koniec czerwca

Minister zapowiedział, że paszport covidowy honorowany w krajach Unii Europejskiej, będzie wdrażany na trzecim etapie ponownego otwarcia kraju. "Pracujemy nad tym, aby na przełomie czerwca i lipca można już było z niego korzystać" - powiedział Bent Høie.

W Norwegii od początku trwania pandemii zachorowało 128 tys. osób, wyzdrowiało 17 998 osób, a ofiar śmiertelnych naliczono 789. Do tej pory zaszczepiono 3 mln osób, z czego 1,2 mln dwiema dawkami. 

Uniknięcie nadużyć

Portal mojanorwegia donosi, że w kraju tym wydaje się certyfikat szczepienia na krótszy okres niż w całej Unii Europejskiej. Instytut Zdrowia Publicznego tłumaczy, że "powodem, dla którego certyfikat jest ważny tylko 90 dni od momentu wydrukowania czy pobrania, jest m.in. uniknięcie nadużyć. Np. gdy ktoś wydrukuje certyfikat i spróbuje użyć go w Norwegii lub podczas przekraczania granicy długo po tym, jak został wystawiony. W tym czasie mogła ulec zmianie zarówno odporność danej osoby, jak i skuteczność szczepionki". Certyfikat można pobierać i drukować tyle razy, ile jest to potrzebne.

Unijny Certyfikat Szczepień zgodny z wymogami unijnymi pojawi się, jak zapowiada minister zdrowia, dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca. 

Źródło: Nettavisen / gov.pl / mojanorwegia.pl / www.regjeringen.no

Więcej o: