Mogę wyrzucić ogryzek w lesie? Nie! Leśnicy apelują o odpowiedzialne zachowanie

Jesteś w lesie, myślisz, że możesz wyrzucić w krzaki ogryzek po jabłku lub skórkę od banana. Błąd! Lasy Państwowe apelują o odpowiedzialne zachowanie i przypominają trzecią zasadę turystyki odpowiedzialnej: Leave no trace.

Wiemy już, że w lasach nie można zostawiać plastikowych odpadów, a pozostawiona szklana butelka może wywołać pożar. Czego jeszcze wiele osób nie wie? Okazuje się, że na liście zakazanych przedmiotów znajdują się tzw. śmieci organiczne i przypominają o tym Lasy Państwowe. Dlaczego? Przecież wydaje się, że ogryzek jabłka lub gruszki są niegroźne dla przyrody. Leśnicy wyjaśniają, że wcale tak nie jest.

Wpływamy negatywnie na zachowania zwierząt 

"Niestety niektórzy myślą, że miejsce ogryzka po jabłku czy skórki od banana jest w lesie. To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta" - czytamy na Facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Leśnicy zwracają uwagę, że większe problemy z pozostawianiem odpadków organicznych mogą pojawić się np. w Bieszczadach, gdzie występują niedźwiedzie.

"Negatywny wpływ takich śmieci jest i w lasach naszego regionu, gdzie odpady przywabiają inne dzikie zwierzęta, zaburzając ich naturalne zwyczaje. Będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą, zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia" – czytamy w poście.

Zobacz wideo „Zamach na polskie lasy" na razie zatrzymany przez Sejm. Czego miała dotyczyć zmiana?

Nie zostawiaj po sobie śladów

 Autorzy postu przypominają o trzeciej zasadzie turystyki odpowiedzialnej - Leave no trace, która brzmi  "Zabierz swoje śmieci". 

Wybierając się do lasu, warto przyswoić sobie wszystkie siedem zasad odpowiedzialnej turystyki:

1. Zaplanuj trasę i przygotuj się do niej.

2. Nie schodź ze szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach.

3. Zabierz swoje śmieci.

4. Pozostaw otoczenie w takim stanie, w jakim je zastałeś.

5. Uważaj, jak postępujesz z ogniem.

6. Nie jesteś sam, więc respektuj życie dzikich zwierząt – natura to ich dom.

7. Szanuj innych użytkowników szlaku.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Więcej o: