Grecja wprowadziła nowe zasady wjazdu. Zaszczepieni mają łatwiej

Grecja złagodziła zasady wjazdu. Niemal z miesięcznym wyprzedzeniem niż na terenie całej Unii Europejskiej honoruje się już w tym kraju paszport covidowy, zmiana dotyczy także długości kwarantanny oraz wieku testowania dzieci.

Grecja jest jednym z ulubionych urlopowych kierunków Polaków. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie obowiązują zasady wjazdu do tego słonecznego kraju.

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w długi weekend

Paszport covidowy już obowiązuje 

Jak czytamy na greckiej stronie rządowej, osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki i posiadające Unijny Certyfikat Covidowy mogą swobodnie przekraczać granicę. Rozporządzenie to dotyczy również ozdrowieńców oraz osób, których wynik testu jest negatywny, bo również takie informacje mają znajdować się w paszporcie covidowym.

Gdy nie posługujemy się aplikacją, możemy przekroczyć granicę, okazując certyfikat szczepienia, negatywny wynik testu PCR lub potwierdzenie przebycia choroby.

Krótsza kwarantanna

Grecy zmieniają także zasady kwarantanny. Dodajmy, że na korzyść. W przypadku zakażenia koronawirusem podróżny będzie się musiał poddać krótszej niż wcześniej izolacji. Osoby zaszczepione zamiast 14 dni spędzą na kwarantannie tydzień, a pozostałe osoby 10 dni. 

Starsze dzieci z negatywnym wynikiem 

Z kolejnej zmiany ucieszą się rodziny z dziećmi. Wcześniej trzeba było okazać negatywny wynik testu na koronawirusa pociechy od piątego roku życia wzwyż. Teraz obowiązkiem tym objęci zostali sześciolatkowie i starsze dzieci. Nowe zasady obowiązują od 7 czerwca.

Każdy może być skontrolowany

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu czy zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które odmówią, mogą zostać niewpuszczone na terytorium Grecji.

Pamiętaj o rejestracji 

Wciąż obowiązuje konieczność zarejestrowania się na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed odprawą. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). W formularzu należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć grzywnę w wysokości 500 euro (2240 zł).

Źródło: travel.gov.gr

Więcej o: