Izrael znosi niemal wszystkie restrykcje. "Normalność wraca do naszego kraju"

Sprawne przeprowadzenie programu szczepień sprawiło, że Izrael może sobie pozwolić na znoszenie obostrzeń. "Normalność wraca do naszego kraju" - ogłosił na łamach "The Times of Israel" Yuli Edelstein, minister zdrowia.

"Niespełna sześć miesięcy temu rozpoczęliśmy kampanię szczepień. Dzięki doskonałej pracy służby zdrowia przeprowadziliśmy najlepszą akcję szczepień na świecie. Zbieramy teraz nagrodę w postaci niskiej zachorowalności" – podkreślił w " The Times of Israel" Edelstein.

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? „Chęci są, ale trochę nie ma odwagi"

Rzeczywiście Izrael ma powody do dumy. Ponad 70 proc. osób w wieku 20 lat i starszych otrzymało dwie dawki szczepionki, a w najbliższych dniach rząd ma zatwierdzić szczepienie młodzieży od 12. roku życia. Spada też liczba nowych przypadków. W ubiegłym tygodniu odnotowano zaledwie 27 nowych zakażeń. Izrael podjął więc decyzję o luzowaniu niemal wszystkich obostrzeń.

Koniec z "zieloną przepustką"

Od 1 czerwca sklepy, restauracje i firmy mogą działać bez żadnych ograniczeń. Rząd postanowił znieść wymóg posiadania dowodu szczepienia przeciw COVID-19 lub zaświadczenia o wyzdrowieniu, znanego jako "zielona przepustka", aby wejść do wspomnianych wyżej obiektów. Zniesione zostały limity osób w kinach czy teatrach. Nie ma również żadnych ograniczeń na imprezach masowych - w pomieszczeniach czy w plenerze. Większość firm i szkół wróciła już do systemu pracy sprzed pandemii.

Władze izraelskie utrzymały jak dotąd obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach, jednak jak mówi izraelski minister zdrowia to tylko kwestia czasu. Yuli Edelstein dodał, że wymóg noszenia osłon w zamkniętych przestrzeniach zostanie utrzymany co najmniej przez następne dwa tygodnie. Eksperci zastanawiają się, czy utrzymać, czy znieść również to rozporządzenie. Utrzymano też obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla niezaszczepionych osób przybywających do kraju z zagranicy.

Powrót do normalności jest warunkowy

Minister jednocześnie zwrócił uwagę, że powrót do normalności jest warunkowy. "Jeśli epidemia znowu wybuchnie, trzeba będzie przywrócić wszystkie obostrzenia" - podkreślił. Jednocześnie zaapelował do Izraelczyków, by nie podróżowali do krajów, w których wskaźnik zachorowalności jest wysoki.

Wydaje się, że sytuacja epidemiologiczna w tym kraju została rzeczywiście opanowana. 2 lipca odnotowane zostały cztery przypadki zakażenia koronawirusem. W szczytowym momencie w styczniu bieżącego roku zarejestrowano 88 tys. aktywnych przypadków. Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało 839 515 tys. osób, zmarło 6 tys. 413 osób, a wyzdrowiało 832 764 tys. Izraelczyków.

Źródło: " TheTimes of Izrael"

Więcej o: