Zakopane. Powstał nowy, legalny i darmowy szlak na Gubałówkę. Koniec ze zbójecką opłatą

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników górskich wędrówek. Po trzech latach zawirowań i zbójeckich opłat na popularnej trasie prowadzącej na Gubałówkę wreszcie znaleziono rozwiązanie i wytyczono nowy szlak turystyczny. Teraz trasa będzie całkowicie darmowa i nie wyrośnie nagle kasa biletowa.

Od 2018 roku turyści musieli kupować bilety, wybierając się na wędrówkę najpopularniejszą trasą wzdłuż kolejki linowej, ponieważ przebiega ona przez prywatne tereny. Te osoby, które chciały uniknąć opłaty, wybierały trasę przez osiedle Gładkie. Okazało się, że również i ta droga prowadziła przez grunt należący do tych samych właścicieli, którzy nie wyrazili zgody na bezpłatne korzystanie ze ścieżki przez turystów i skutecznie doprowadzili do zlikwidowania przejścia przez osiedle.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Nowy szlak został wytyczony po terenach należących do Polskich Kolei Linowych. Przebiega on po lewej stronie torowiska (patrząc od dolnej stacji), czyli biegnie równolegle do ścieżki po prywatnych gruntach, na której kilka lat temu stanęły dwie kasy. Szlak został wytyczony i odpowiednio przygotowany dla turystów. Liczy 1,3 km, został oznakowany przez PTTK i jest ścieżką o charakterystyce górskiej, a co najważniejsze miłośnicy wędrówek mogą całkowicie legalnie i za darmo wejść na szczyt.

Szlak na GubałówkęSzlak na Gubałówkę Adam Brzoza / PKL

- Cieszę się bardzo, że wszyscy chętni będą mogli wyjść na Gubałówkę kolejnym bezpłatnym znakowanym szlakiem, oprócz dotychczasowej trasy wiodącej przez Walową Górę, co poszerza ofertę dla turystów. Trwają także prace nad ponownym udostępnieniem szlaku przez Gładkie. Dobrze, że turyści mają do wyboru różne możliwości dotarcia na Gubałówkę, która jest niezwykle popularnym celem wycieczek w Zakopanem. Serdecznie zapraszam do korzystania z uroków tego miejsca – podkreślił burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

 - Cieszymy się, że Gubałówka zyskała nowy i dostępny dla każdego szlak turystyczny, który powstał dzięki współpracy z PKL oraz miastem Zakopane – dodał Jerzy Kapłon, prezes zarządu głównego PTTK.

Szlak jest przygotowany dla turystówSzlak jest przygotowany dla turystów Adam Brzoza / PKL

Gubałówka, będąc od lat popularnym miejscem wśród turystów, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama Tatr. Na wzniesieniu znajdują się stacja górna kolei linowo-terenowej PKL z deptakiem widokowym ze znaną rzeźbą "Polonia Restituta" autorstwa Franciszka Masiaka, plaża słoneczna z uzdrowiskowymi tradycjami sięgającymi lat 30 XX wieku, stanowiące znane symbole zarówno samej Gubałówki, ale i miasta Zakopane.

Źródło: Tatromaniak / Polskie Koleje Linowe

Więcej o: