Gdzie na wakacje bez testu? Te kraje witają turystów z otwartymi ramionami

Meksyk, Malediwy czy Albania. Wiele krajów przyjmuje turystów z otwartymi ramionami mimo trwającej pandemii. Gdzie można wypocząć bez konieczności robienia testów?

Albania

Od kilku lat Albania cieszy się popularnością wśród Polaków. Już w czerwcu ubiegłego roku ten kraj otworzył swoje granice, a turyści z Polski mogą latać na wczasy do tego pięknego kraju bez konieczności testowania i kwarantanny po przylocie. 

Obecnie Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19.

W przypadku podróży do Albanii z lądowaniem na greckiej wyspie Korfu obowiązują przepisy wjazdowe Grecji (testy PCR, zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem).

Dominikana

Turyści, którzy chcą wypoczywać na Dominikanie, nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa ani przechodzić kwarantanny po przyjeździe. Jak podaje MSZ, turyści mogą zostać jedynie poddani tzw. szybkim testom na obecność wirusa.

Wszyscy turyści, bez względu na wiek muszą wypełnić elektroniczny formularz (e-ticket). Należy podać m.in. dane osobowe, szczegóły podróży oraz informacje o stanie zdrowia, a także wypełnić deklarację celną. Następnie podróżny dostanie kod QR, który służby graniczne zeskanują w trakcie odprawy.

Warto dodać, że na terenie kraju obowiązuje godzina policyjna od 19:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 17:00 do 5:00 rano w soboty i niedziele.

 

Kostaryka

Na Kostarykę już od 26 października ubiegłego roku można się dostać bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu. Nie obowiązuje również konieczność odbycia kwarantanny. Negatywny wynik testu jest wymagany przy wylocie z Kostaryki, jeżeli jego posiadanie jest obowiązkowe w kraju docelowym lub tranzytu.

Na Kostaryce również obowiązuje wymóg wypełnienia formularza: tzw. Pase de Salud (Karta Zdrowia) - cyfrowy formularz epidemiologiczny dostępny w kilku językach na: https://salud.go.cr/.

Poza koniecznością wypełnienia formularza należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Kostaryki przez planowany okres pobytu, gwarantujące pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19 w wysokości co najmniej 50 tys. dolarów oraz minimum 2 tys. dolarów na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny lub zmiany planów podróży.

Akceptowane jest międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, pod warunkiem, że podróżujący przedstawi dokument po angielsku lub hiszpańsku wydany przez ubezpieczyciela, w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich wymogów.

Macedonia Północna 

Bez testu wjedziemy także do Macedonii Północnej. Zresztą kraj ten podobnie jak Albania bardzo szybko otworzył granice. Stało się to 26 czerwca 2020 roku. Działanie lotnisk w Skopje i w Ochrydzie wznowiono 1 lipca. Od tego czasu granice nie zostały zamknięte dla podróżujących z UE, nie wprowadzono obowiązku kwarantanny po przyjeździe ani okazania negatywnego testu PCR na granicy. Również granica macedońsko-albańska pozostaje otwarta przez cały czas.

Jak podaje MSZ, obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie dotyczy jedynie osób, które przybywają na terytorium Macedonii Północnej z krajów kontynentu afrykańskiego, Indii i Brazylii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że od 10 marca 2021 r. na terytorium całego państwa obowiązuje godzina policyjna. Warto jednak śledzić lokalne strony, żeby być na bieżąco, ponieważ czas jej obowiązywania ulega częstym zmianom.

 

Meksyk

Granice Meksyku pozostały otwarte od początku pandemii. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie do Meksyku. Poza przylotami realizowanymi linią KLM od podróżnych nie są wymagane testy. Straż graniczna przykłada natomiast uwagę do kontroli dokumentów, dlatego trzeba mieć ze sobą dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, potwierdzenie zakwaterowania z informacją o długości pobytu i locie powrotnym.

Od 1 kwietnia 2021 r. wszyscy zagraniczni turyści wjeżdżający do stanu Quintana Roo (m.in. z ośrodkami turystycznymi Tulum, Playa del Carmen oraz Cancun) zobowiązani są do uiszczenia podatku turystycznego w wysokości 11 dolarów/os. Podatek jest obowiązkowy dla wszystkich osób od 15. roku życia. Można go opłacić przed przyjazdem, w trakcie pobytu lub przed opuszczeniem Meksyku.

Podatek będzie można opłacić poprzez Visitax - dedykowaną stronę internetową lub w automatach dostępnych przez całą dobę w każdym terminalu na lotnisku w Cancun. Po zaksięgowaniu wpłaty platforma wystawi pokwitowanie z kodem kreskowym, który należy zachować do kontroli. Płatności będą weryfikowane przez personel lotniska.

***

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Więcej o: