Diabełki tasmańskie przyszły na świat. Radość w Australii po 3 tys. lat

Po raz pierwszy od trzech tysięcy lat w Australii kontynentalnej urodziły się diabły tasmańskie. Tę radosną nowinę przekazała australijska organizacja pozarządowa Aussie Ark.

Siedem młodych osobników przyszło na świat w rezerwacie Barrington Wildlife Sanctuary w stanie Nowa Południowa Walia. O rozwój populacji tego gatunku dba organizacja Aussie Ark, która jesienią sprowadziła jedenaście diabłów tasmańskich z powrotem do Australii. Piętnaście innych osobników wypuszczono kilka lat temu, przeszły więc proces aklimatyzacji. To znaczy, że ich populacja wzrosła do 26. Już po kilku miesiącach ekolodzy podczas badań kontrolnych zaobserwowali w torbach matek małe, które wielkością przypominały łuskane orzeszki ziemne.  

 

Jak informuje CNN, w jednym miocie potrafi urodzić się spore stadko, bo od 20 do 40 małych. Po czym już od urodzenia diabełki muszą walczyć o swoje. Ścigają się do torby mamy, w której znajdują się tylko cztery "smoczki". Następnie maluchy żyją w nich przez około trzy miesiące.

 

"Pracowaliśmy przez 10 lat nad przywróceniem diabłów tasmańskich w kontynentalnej części Australii z nadzieją, że uda im stworzyć zrównoważoną populację. Kiedy wróciły na ląd, wszystko zależało już od nich. Nadszedł czas, żeby ogłosić narodziny pierwszych małych" – możemy przeczytać na Facebooku Aussie Ark.

Psy dingo i podstępna choroba

Te największe na świecie mięsożerne torbacze wymarły w kontynentalnej Australii. Naukowcy twierdzą, że stoją za tym dzikie psy dingo, a także zaraźliwa odmiana raka. Od 1996 roku na to schorzenie padło około 90 proc. całej populacji torbaczy. Pierwsze udane rozmnożenie w kontynentalnej Australii daje nadzieję na reintrodukcję tego gatunku. W Tasmanii zamieszkuje już tylko 25 tys. osobników.

Diabły tasmańskie, choć są niewielkich rozmiarów, dobrze radzą sobie ze zdziczałymi kotami. Ich drapieżnicza natura może zostać wykorzystana po to, aby kontrolować populacje zdziczałych zwierząt, a także lisów. Zwierzęta te są również padlinożercami, co pomaga chronić środowisko przed chorobami.

 Źródło: CNN

Więcej o: