Łódź najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu w Środkowo-Wschodniej Europie. "Nasze wysiłki zostały dostrzeżone"

Nie Praga, nie Berlin, a Łódź jest najbardziej przyjaznym miejscem dla biznesu w Środkowo-Wschodniej Europie w ramach Future of Emerging Europe Awards 2021. Po raz pierwszy tytuł ten trafia do miasta, które nie jest stolicą kraju. "Brawo My" - napisano na oficjalnym Twitterze Urzędu Miasta Łodzi.

Miasta przyjazne dla biznesu (Business-Friendly Perception Index) wskazuje jury, w skład którego wchodzi ponad 100 ekspertów z dziedziny bezpośrednich inwestycji zagranicznych, doradców ds. wyboru lokalizacji oraz analityków lokalizacji. Grupa ta oceniła sto miast Środkowo-Wschodniej Europy liczących powyżej 200 tys. mieszkańców. Wzięła także pod uwagę stolice Czarnogóry – Podgoricy i Kosowa – Prisztiny, które nie osiągają tego pułapu liczebności mieszkańców.

Łódź ma powody do dumy, ponieważ po raz pierwszy to wyróżnienie trafiło do miasta niebędącego stolicą. W ten sposób polskie miasto zdeklasowało Pragę, Ljubljanę, Budapeszt czy Kijów. W ubiegłym roku tytułem zwycięzcy mogła cieszyć się stolica Węgier.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

"Łódź jest pierwszym miastem niebędącym stolicą, które otrzymało nagrodę od czasu jej powstania w 2019 roku" - powiedział Andrew Wrobel, założyciel Emerging Europe i koordynator rankingu.

"Wraz z Kluż-Napoki z Rumunii, które zajęło pierwsze miejsce w kategorii inteligentnych miast, Łódź pokazuje, że większość najlepszych praktyk regionu ma miejsce w mniejszych miastach. To tam często mają bardziej przyszłościowy sposób myślenia niż w stolicach. Może to niestety zostać stłamszone przez rząd centralny i jego biurokrację" - podkreślił Wrobel.

Eksperci oceniali miasta w ośmiu kategoriach: marka, potencjał ekonomiczny, klimat biznesowy, pula talentów, rozwój smart city, infrastruktura i łączność, jakość życia, wsparcie lokalnych władz. Łódź zwyciężyła również w dwóch z wymienionych kategorii. Jest tu najlepszy klimat biznesowy i wsparcie władz lokalnych.

"Łódź ma spójną wizję kierunku rozwoju"

"Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone" - powiedziała "Emerging Europe" Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, komentując wyniki rankingu. "Miasto przyciąga inwestorów dobrą lokalizacją, konkurencyjnymi cenami i dobrze wykwalifikowaną kadrą. Stale pracujemy również nad poprawą jakości życia w mieście dzięki licznym inwestycjom współfinansowanym przez Unię Europejską. Łódź ma spójną wizję kierunku rozwoju, w którym chce się rozwijać i mamy nadzieję, że w przyszłości może to przynieść jeszcze więcej dobrego". 

Future of Emerging Europe Awards 2021 odbywa się po raz czwarty. Rozdanie nagród zaplanowane jest na wrzesień w Brukseli.

Źródło: Emerging Europe

Więcej o: