Słowacja zmienia zasady wjazdu. Część podróżnych bez kwarantanny

Od 31 maja Słowacja nieco złagodzi zasady wjazdu. Kraje zostaną podzielone w zależności od sytuacji epidemiologicznej na miejscu na trzy kategorie: zielone, czerwone i czarne. Polska ma znaleźć się w grupie zielonej, a część przyjezdnych będzie mogła liczyć na zwolnienie z kwarantanny.

O nowym systemie poinformowało na Facebooku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji. W oparciu o niego Urząd Zdrowia Publicznego Słowacji wyda dekret, który będzie określał szczegóły przekraczania granicy, w tym przez pracowników transgranicznych i inne grupy osób. Lista krajów w poszczególnych kategoriach ma być aktualizowana raz na dwa tygodnie, a w wyjątkowych przypadkach wcześniej. 

Z wpisu resortu dowiadujemy się, że do kategorii zielonej zaliczone zostaną kraje ze sprzyjającą sytuacją epidemiologiczną i mają to być:

  • państwa członkowskie Unii Europejskiej
  • Australia, Chiny, Tajwan, Grenlandia, Islandia, Izrael, Korea Południowa, Norwegia, Nowa Zelandia, Singapur oraz Makau (specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej).

Przyjeżdżający z tych krajów, którzy zostali zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 lub w ciągu ostatnich 180 dni pokonali chorobę, będą zwolnieni z kwarantanny. Nie będą musiały jej odbywać również dzieci i młodzież poniżej 18 lat. Pozostali podróżni będą musieli udać się na kwarantannę, a zwolnić z niej będzie mógł negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego po przyjeździe na Słowację.

Do kategorii czerwonej przypisane zostaną kraje z niesprzyjającą sytuacją epidemiologiczną. Póki co będą to:

  • Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Egipt, Gruzja, Jordania, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuwejt, Malezja, Mongolia, Rosja, Macedonia Północna, Serbia, Stany Zjednoczone, Tadżykistan, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan.

Podróżni będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę. Będzie można ją zakończyć nie wcześniej niż ósmego dnia negatywnym wynikiem testu PCR wykonanego po przyjeździe.

Zobacz wideo Od 1 lipca druga dawka szczepienia w dowolnym punkcie

Na czarno oznaczone są kraje, do których nie zaleca się podróżowania w obecnej chwili. Kategoria uwzględnia wszystkie państwa, które nie znalazły się na liście zielonej lub czerwonej. W tym przypadku przyjezdni będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę, która będzie kontynuowana niezależnie od wyniku testu PCR wykonanego ósmego dnia.

Więcej o: