Kompromis w sprawie paszportów covidowych. "Nie powtórzymy koszmaru lata 2020"

Obywatele Unii Europejskiej mogą zacząć pakować się na letnie wakacje. Po długich negocjacjach udało się osiągnąć kompromis. Paszport covidowy wejdzie w życie 1 lipca. Oznacza to, że mieszkańcy 27 państw członkowskich będą mogli swobodnie podróżować po UE, nie martwiąc się o konieczność odbycia kwarantanny.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie paszportów covidowych to dobra wiadomość. Tym bardziej, że zaczyna się właśnie letni sezon wakacyjny i dokument na pewno ułatwi podróżowanie i postawi branżę turystyczną na nogi. Z paszportów covidowych będą mogły korzystać nie tylko osoby zaszczepione, ale także ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. System powinien zacząć działać od 1 lipca.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

- Porozumienie jest pierwszym krokiem do przywrócenia strefy Schengen na właściwe tory - powiedział portalowi france24.com Juan Fernando Lopez Aguilar, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego. - Dzięki temu nie powtórzymy koszmaru lata 202.

Trzy rodzaje certyfikatów

Od 1 lipca będą obowiązywały trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu i świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu mobilnym lub wydrukować na papierze.

Podczas negocjacji podniesiono również kwestię ceny testów. Ustawodawcy twierdzili, że testy powinny być bezpłatne. Zgodnie z podpisanym w czwartek kompromisem, Komisja Europejska zapowiedziała, że przeznaczy 100 mln euro środków unijnych (450 mln zł) na zakup testów. Stwierdzono również, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze. Nie oznacza to jednak, że UE będzie w pełni pokrywała koszty testów, ale dofinansuje część kosztów, po to, aby badania były przystępne cenowo. 

- Powinno to przynieść szczególne korzyści osobom, które codziennie lub często przekraczają granice, aby chodzić do pracy lub szkoły, odwiedzać krewnych, szukać pomocy medycznej czy opiekować się bliskimi - argumentowano w Parlamencie Europejskim.

Jednocześnie wszystkie kraje członkowskie zgodziły się, że "powstrzymają się" przed nakładaniem dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu, "chyba że będą one konieczne i proporcjonalne dla ochrony zdrowia publicznego".

Wniosek trafi teraz do państw członkowskich, a następnie do Parlamentu Europejskiego. Ratyfikacja nastąpi podczas następnej sesji plenarnej w czerwcu. 

- Nadal pozostaje praca - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Na poziomie Unii Europejskiej system będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku dni. Obecnie niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie kontynuowały wdrażanie swoich systemów krajowych, po to, aby zapewnić jak najszybsze uruchomienie systemu. Tego oczekują obywatele UE.

Źródło: france24.com

Więcej o: