Gigantyczna ćma znaleziona podczas budowy szkoły. "Jest tak ciężka, że ledwo lata"

W Australii podczas budowy nowego budynku szkolnego w mieście Mount Cotton w stanie Queensland znaleziono rzadki okaz gigantycznej ćmy drzewnej. Ważyła prawie 30 gramów, a po rozłożeniu skrzydeł mierzyła 25 centymetrów. Jest tak duża jak dłoń dorosłego człowieka.

Meagan Steward, dyrektor budującej się szkoły, nie ukrywa, że to znalezisko bardzo ją ucieszyło. Choć jednocześnie zastrzegła, że zagląda tu do nich więcej ciekawskich zwierząt.  

Zobacz wideo Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

"Nasi pracownicy nie byli zaskoczeni znaleziskiem, ponieważ z racji tego, że szkoła znajduje się w tak niewielkiej odległości od dzikich terenów, to stale plac budowy odwiedzany jest przez koale, kaczki, węże, żaby drzewne, a nawet oposy i żółwie. Z pewnością takiej ćmy jeszcze nie widzieliśmy" - powiedziała dyrektorka w rozmowie dla ABC Radio Brisbane.

Na miejsce przybyły odpowiednie służby, który zajęły się niebywałym okazem. Po sfotografowaniu ćma została wypuszczona do znajdującego się nieopodal lasu.

Kreatywne pisanie

Choć dzieci nie mogły na własne oczy zobaczyć giganta, bo szkoła akurat była zamknięta, to napisały opowieść o inwazji gigantycznych owadów. Powstało kilka ciekawych opowiadań, w których dzieci zaskakują kreatywnością. Choć, trzeba przyznać, jedno nie kończy się happy endem. Bohaterka tego opowiadania - nauczycielka pani Wilson - zostaje zjedzona przez ćmę o monstrualnych rozmiarach.

Wczołgują się na drzewo

Ćmy drzewne (Endoxyla cinereus) należą do największych gatunków ciem na świecie. Występują w Australii i Nowej Zelandii.

Dr Christine Lambkin, szefowa działu entomologii Queensland Museum, powiedziała abc.net.au, "że larwy ćmy drzewnej pojawiały się w tradycyjnej diecie ludzi Pierwszych Narodów". Zwróciła również uwagę, że ćma o takich rozmiarach ma problem z uniesieniem się w powietrzu. "Jest tak ciężka, że ledwo lata. W większości przypadków samice, po prostu wczołgują się na drzewo lub pień, siadają tam i czekają, aż znajdą je osobniki płci przeciwnej. Jako dorosłe żyją tylko kilka dni, łączą się w pary, składają jaja i umierają. Najczęściej osiągają rozmiary dwa razy większe od samców i potrafią osiągać 25 cm rozpiętości skrzydeł i wagę ok. 30 gramów".

Źródło: The Guardian, abc.net.au

Więcej o: