Wystarczy jedna dawka szczepionki, aby móc podróżować po UE? "Państwa członkowskie są otwarte"

Pojawiły się nieoficjalne doniesienia, jakby już jedna dawka szczepionek dwudawkowych wystarczyła do swobodnego podróżowania na podstawie unijnego certyfikatu. Dla wielu osób, które planują wakacje, a termin szczepienia mają dopiero latem, byłoby to duże ułatwienie.

O możliwości wprowadzenia zasady, że już jedna dawka szczepionki w przypadku preparatów dwudawkowych, takich jak Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, wystarczyłaby do podróżowania po Unii Europejskiej na podstawie tzw. certyfikatu covidowego, informuje flamandzki serwis De Standaard. Autor artykułu Bart Beirlant powołuje się na anonimowe źródło ze struktur unijnych. 

Państwa członkowskie są na to otwarte

- twierdzi osoba, na której słowach opiera się dziennikarz. Serwis zauważa, że jeśli taka regulacja zostałaby zatwierdzona, znacznie ułatwiłaby wyjazd na wakacje wielu osobom, które terminy szczepień mają zaplanowane dopiero na czerwiec lub lipiec. Na razie jednak są to tylko nieoficjalne propozycje. Negocjacje między Parlamentem Europejskim, Radą UE oraz Komisją Europejską wciąż trwają. Jak podaje RMF FM, kolejna runda rozmów odbędzie się w czwartek. We wtorek, mimo pięciu godzin debaty, wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia koniecznego, aby weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie certyfikatu.

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Przygotowywany przez UE certyfikat ma z założenia ułatwić podróżowanie po wspólnocie. Zastosowanie jednolitego zaświadczenia we wszystkich państwach członkowskich ma zastąpić obecne, często rozbieżne środki krajowe dotyczące przekraczania granic.

Certyfikat będzie zawierał informacje, na podstawie których jego posiadacz będzie mógł wjechać do danego kraju: negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, zaświadczenie o szczepieniu lub informację o przechorowaniu COVID-19. Z tego względu nie zaleca się nazywania certyfikatu paszportem szczepionkowym - nie jest bowiem skierowany tylko do osób zaszczepionych. Dokument będzie darmowy. Ma być dostępny zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej np. na telefon. Przewiduje się, że będzie można z nich korzystać od 21 czerwca.

Certyfikat covidowy. Polska przystąpi do testów

W najbliższy czwartek Polska przystąpi do testu certyfikatu. Sprawdzone zostaną m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem oraz weryfikacją autentyczności certyfikatów.

W teście nie będą brać udziału polscy obywatele. Mają zostać wykorzystane sztuczne dane. W czasie testów sprawdzone zostaną wszystkie trzy opcje, które znajdą się w certyfikacie, aby ułatwić jego posiadaczowi podróż: zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz potwierdzenie o przechorowaniu COVID-19.

Więcej o: