W Chinach powstaje replika Titanica. Pomysł wzbudził kontrowersje. "Robienie rozrywki z ludzkiej tragedii"

Replika słynnego statku ma być główną atrakcją parku rozrywki Romandisea w prowincji Syczuan. Wkrótce ma być dostępna dla odwiedzających. Pomysłodawcą budowy repliki jest chiński inwestor Su Shaojun, który ma nadzieję, że dzięki temu wspomnienia o Titanicu pozostaną żywe.

Su Shaojun na pomysł stworzenia repliki legendarnego statku wpadł kilka lat temu. Zainspirował go amerykański film wyreżyserowany przez Jamesa Camerona. Wygląda na to, że niedługo prace się zakończą. Deutsche Welle podaje, że atrakcja ma być wkrótce dostępna dla turystów, którzy będą mogli zanocować na chińskim Titanicu. Goście mają się czuć, jakby naprawdę byli na statku - odpowiadać będzie za to działająca maszyna parowa. Statek nie będzie jednak zdatny do żeglugi.

Nie zabraknie też nawiązań do hollywoodzkiego hitu z 1997 roku z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio w rolach głównych. W busach, które będą wozić turystów po parku rozrywki, ma być odtwarzany utwór Celine Dion "My heart will go on", który został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu Jamesa Camerona.

 

Choć replika jest już na ukończeniu, wokół jej tworzenia nie zabrakło kontrowersji. Jak wyjaśnia Deutsche Welle, w przeszłości projekt spotkał się z krytyką. Niektórzy twierdzili, że jest to robienie rozrywki z tragedii, w której wielu ludzi straciło życie. Gdy w 2017 roku pomysłodawca repliki spotkał się z Brytyjskim Stowarzyszeniem Titanica (British Titanic Society), niektórzy członkowie stwierdzili, że projekt jest w złym guście. W pierwotnym założeniu częścią atrakcji miała być nawet symulacja uderzenia w górę lodową, ostatecznie jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

W najnowszym oświadczeniu, które DW otrzymało od stowarzyszenia, jego członkowie potwierdzają, że ich dotychczasowe obawy dotyczące repliki zostały rozwiane. "Ciekawie będzie się przekonać, jak wiernie został odtworzony statek. Podobnie jak wielu innych entuzjastów Titanica, mamy nadzieję, że pomoże to zachować przy życiu historię statku i wspomnienie tych, którzy zginęli w katastrofie" - napisali przedstawiciele stowarzyszenia.

Powstaje dłużej niż oryginalny statek

Budowa chińskiej repliki rozpoczęła się już sześć lat temu. Oznacza to, że powstaje dłużej niż oryginalny Titanic - data budowy statku to 1909 rok, zwodowany został w 1911, a w dziewiczy rejs, podczas którego zatonął, wypłynął w 1912 roku.

Jak podaje France24, koszt stworzenia repliki szacowany jest na miliard juanów, czyli około 569,6 mln złotych. Jej długość to 260 metrów. Wszystko na statku - od kabin po klamki - jest stylizowane na wnętrza oryginalnego Titanica. Su Shaojun ma nadzieję, że replika przyciągnie turystów i będzie stała w parku "nawet za 100 czy 200 lat".

Więcej o: