Włochy łagodzą zasady wjazdu dla turystów. Koniec z kwarantanną, ale jest inny wymóg

Włochy prężnie przygotowują się do sezonu. Kraj poluzował już obostrzenia wjazdowe dla turystów. Dla części państw, w tym Polski, zniesiony został obowiązek odbywania kwarantanny. Trzeba jednak spełnić inne kryterium.

Sezon letni to dla państw, dla których przychody z turystyki mają ogromne znaczenie, być albo nie być. Toteż wciąż pojawiają się doniesienia o kolejnych krajach, które łagodzą obostrzenia wjazdowe dla turystów, aby zachęcić ich do przyjazdu. Niedawno zrobiła to Grecja, teraz dołączyły do niej również Włochy. To dobra informacja również dla Polaków.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Włochy znoszą kwarantannę

Władze Italii utrzymały podział państw na kilka kategorii: A, B, C, D oraz E. W kategorii A znajdują się tylko San Marino i Watykan, których nie obowiązują żadne ograniczenia przy wjeździe. W kategorii B na razie nie ma żadnych krajów - docelowo będą tam państwa o obszarze o niskim ryzyku epidemicznym wskazane w ewentualnie wydanych później rozporządzeniach Ministra Zdrowia.

Grecja znosi kolejne restrykcje. Od 15 maja otwarcie dla turystówGrecja znosi kolejne obostrzenia. Na dniach otworzy się dla turystów

Dla Polski ważna jest kategoria C, bo to w niej się znajdujemy razem z: Andorą, Austrią, Belgią, Bułgarią, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Irlandią, Islandią, Izraelem, Liechtensteinem, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Monako, Niemcami, Niderlandami, Norwegią, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwajcarią, Szwecją, Węgrami i Wielką Brytanią. Najważniejsza zmiana to zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych z tych krajów. Trzeba jednak spełnić inne wymogi:

  • zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form;
  • przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

W przypadku niespełnienia powyższych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd dla właściwej miejscowo placówki służby zdrowia (ASL) i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Kilka grup osób zostało zwolnionych z konieczności wykonywania testów. Na razie nie ma wśród nich ani osób zaszczepionych, ani ozdrowieńców. Wyniku testu nie muszą przedstawiać:

  • osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki "tranzyt", w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby natomiast uznaniem podróży za "krótki pobyt", a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów w kierunku COVID-19;
  • osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech w podróży do innych państw (bez opuszczania strefy tranzytowej); jeśli jednak opuściłyby strefę tranzytową na lotnisku, podlegają ogólnym przepisom i obostrzeniom;
  • osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych, zdrowotnych lub absolutnej konieczności;
  • załogi środków transportu.

Włochy otwierają plażeWłochy przygotowują się na przyjęcie turystów. Otwierają plaże

Kwarantanna nadal obowiązuje kraje, które znajdują się w kategorii D, czyli: Australię, Japonię, Kanadę, Nową Zelandię, Republikę Korei, Rwandę, Singapur, Tajlandię oraz USA. Turyści z tych państw muszą też, poza odbyciem kwarantanny:

  • wypełnić oświadczenie (autodichiarazione);
  • przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku badania na koronawirusa, przeprowadzonego najwcześniej na 72 godziny przed wjazdem na terytorium Włoch. Akceptowane są jedynie testy wymazowe: molekularne i antygenowe. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia;
  • ponownie wykonać test wymazowy (molekularny lub antygenowy) po zakończeniu kwarantanny;
  • dodatkowo, osoby wjeżdżające do Włoch z wyżej wskazanych obszarów muszą zgłosić swój przyjazd do przychodni lokalnej właściwej dla miejsca pobytu (Dipartimento di Prevenzione dell'Azienda Sanitaria).

Ostatnia kategoria państw to kategoria E. Osoby, które przebywały lub przejeżdżały przez terytorium tych państw w ciągu ostatnich 14 dni nie mogą wjechać na terytorium Włoch. Wjazd do Włoch możliwy jest tylko w celach zawodowych, zdrowotnych, naukowych, w sytuacjach nagłych, lub konieczności powrotu do miejsca zamieszkania. Nie ma możliwości wjazdu w celach turystycznych. Należy również wypełnić oświadczenie.

RietiWłochy chcą przyciągnąć pracowników zdalnych. Kuszą atrakcyjną ofertą

Powyższe zasady obowiązują na razie do 30 lipca 2021. Ponadto do 31 lipca obowiązuje na terytorium Włoch stan wyjątkowy. Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Wciąż obowiązuje podział kraju na cztery strefy: białe, żółte, pomarańczowe i czerwone. Szczegółowe i aktualizowane informacje znajdują się na stronie polskiego MSZ.

Więcej o: