Grecja już od dłuższego czasu przygotowuje się na przyjęcie turystów. 19 kwietnia została zniesiona obowiązkowa kwarantanna, choć tylko dla części podróżnych: z Unii Europejskiej, Nowej Zelandii, Australii, Korei Południowej, Tajlandii, Rwandy, Singapuru, USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pozostał jednak wymóg posiadania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci powyżej 5. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.
Bardziej ulgowo traktowane są też osoby zaszczepione. Ci, którzy ukończyli szczepienie (tj. minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem, nie będą musieli przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu. Zaświadczenie powinno zawierać przynajmniej: imię i nazwisko, rodzaj/nazwę podanej szczepionki, daty podania dawek, oznaczenie wystawcy szczepienia. Powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.
Nadal trzeba też wypełniać formularz PLF. Tam generowany jest specjalny kod QR. Podróżni z krajów trzecich (poza wymienionymi wyżej, zwolnionymi z kwarantanny), do oficjalnego otwarcia sezonu nie mogą wjeżdżać do Grecji. Z kolei turyści z Rosji (na razie obowiązuje limit czterech tysięcy osób tygodniowo) przy wjeździe muszą pokazać oba dokumenty (test i zaświadczenie o szczepieniu), aby być zwolnionymi z kwarantanny.
Od 14 maja w Grecji zostaną poluzowane kolejne obostrzenia. Tego dnia mają zostać otwarte wszystkie muzea. Godzina policyjna zostanie przesunięta na 00:30 i potrwa do 5 rano. Zniesiona zostanie też konieczność wysyłania SMS-a, aby uzyskać zgodę na przemieszczanie się, przywrócone zostaną również podróże krajowe.
W późniejszych dniach łagodzone będą kolejne restrykcje. Od 21 maja ponownie otwarte zostaną kina plenerowe z 75-procentowym limitem widowni, tak aby można było zachować dystans społeczny. Od 28 maja powrócą wydarzenia kulturalne na żywo oraz pokazy na świeżym powietrzu (tylko z miejscami siedzącymi).
Od 8 maja otwarte są już greckie plaże. Parasole i leżaki powinny być ustawione w odległości co najmniej czterech metrów od siebie. Sprzęty powinny być też regularnie dezynfekowane. Ponadto pracownicy barów plażowych oraz inne osoby z obsługi mają być poddawane cyklicznym testom na koronawirusa.
W przypadku restauracji i barów wprowadzona została też jeszcze jedna ważna zasada. Nie będzie można w nich puszczać muzyki przynajmniej przez cały maj. Zakaz spotkał się z negatywnym odbiorem, jednak grecki sekretarz generalny ds. handlu i ochrony konsumentów Panagiotis Stampoulidis wyjaśniał, że takie jest zalecenie krajowych ekspertów ds. zdrowia. Ich zdaniem, gdy w lokalu gra muzyka, goście muszą mówić głośniej lub krzyczeć, co zwiększa ryzyko przenoszenia się koronawirusa, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Ponadto klientom zaleca się noszenie maseczek również przy stoliku, jeśli w danym momencie nie jedzą i nie piją.
Gdy w Grecji oficjalnie rozpocznie się sezon, otwarte będą też wszystkie hotele, restauracje oraz lotniska.