Włochy przygotowują się na przyjęcie turystów. Otwierają plaże. Gdzie najpierw? [LISTA]

Włosi przygotowują się do sezonu turystycznego. Systematycznie znoszone są kolejne obostrzenia i otwierają się następne miejsca. Wśród nich są też plaże, choć tutaj rząd nie ustalił jednej daty i pozostawił regionom wolną rękę. W związku z tym w niektórych częściach Włoch plaże są już otwarte, w innych jeszcze trzeba chwilę poczekać.

Początkowo pojawiały się pogłoski, że plaże we Włoszech zostaną otwarte 15 maja. Ostatecznie jednak władze postanowiły, że regiony same zdecydują, kiedy chcą je otworzyć. Poniżej znajdziecie więc szczegółowy harmonogram dotyczący otwierania włoskich plaż:

  • Kampania: tutaj plaże zostały otwarte w pierwszej kolejności, bo już 26 kwietnia;
  • Liguria: od 1 maja otwartych było ok. 30 procent plaż, pozostałe otworzyły się 15 maja;
  • Lacjum: od 1 maja otwarte są plaże w San Felice Circeo, Ponzie, Sperlondze, Formii, Terracinie, Santa Marinelli, Tarquinii, Cerveteri, Ladispoli i gminie Civitavecchia. Od 8 maja czynne są plaże w Sabaudii. Od 15 maja będzie można korzystać z plaż w Ostii, Fiumicino, Fondii, Gaecie, Minturno, Pomezii oraz w Montalto di Castro;
  • Wenecja Euganejska: od 8 maja dostępne są plaże w gminach: Chioggia, Jesolo i Caorle. Większość jednak zostanie otwarta 15 lub 22 maja;
  • Apulia: tutaj również plaże zaczęły działać 15 maja;
  • Toskania: część jest już otwarta, wiele otworzyło się 15 maja, niektóre dopiero pod koniec miesiąca, nie sprecyzowano jednak, które w jakim w terminie;
  • Emilia-Romania: do 15 maja otwartych było 30-40 proc. plaż, od 15 maja jest to już 100 proc.;
  • Abruzja: plaże będą czynne od 1 czerwca;
  • Marche: plan zakłada otwarcie plaż w pierwszy weekend czerwca;

Co z wyspami? Sycylia i Sardynia nadal są uznawane za strefy pomarańczowe, co oznacza, że obostrzenia w nich są bardziej restrykcyjne. Dopiero po zmianie na kolor żółty plaże będą mogły zostać otwarte. Przyjmuje się, że na Sycylii stanie się to 16 maja, a na Sardynii 17 maja.

Na plażach będą obowiązywały też restrykcje takie same, jak w ubiegłym sezonie. Między parasolami i leżakami musi być zachowany odpowiedni odstęp, sprzęt powinien być regularnie dezynfekowany, podobnie jak miejsca, z których korzystają turyści, czyli toalety, przebieralnie czy kabiny prysznicowe. Uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy pływanie, jest dozwolone, ale z zachowaniem odpowiedniej odległości między ludźmi.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje

Włochy - kiedy otwarcie sezonu?

Włochy złagodziły restrykcje dla podróżnych z części państw, w tym Polski. Turyści z naszego kraju nie muszą już odbywać obowiązkowej kwarantanny. Nadal jednak trzeba posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa - PCR lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Ponadto trzeba zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form. W przypadku niespełnienia powyższych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd dla właściwej miejscowo placówki służby zdrowia (ASL) i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny. Póki co nie ma informacji o zwolnieniu z testów osób, które są zaszczepione lub przechorowały COVID-19.

Włochy znoszą kwarantannę dla turystów z PolskiWłochy łagodzą zasady wjazdu dla turystów. Koniec z kwarantanną

Szczegółowe zasady i aktualizacje dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Źródła: quifinanza.it, ilsole24ore.com, corriere.it

Więcej o: