W Krakowie powstał nowy staw. Ludzie kąpią się w nim, choć jest to zabronione. "Można było się spodziewać"

W Krakowie w Parku Lotników Polskich został otwarty nowy staw. W czasie ostatnich cieplejszych dni wiele osób postanowiło schłodzić się w nim, choć akwen nie jest kąpieliskiem. Urzędnicy podkreślają, że jest to zabronione, ponieważ zbiornik ma zupełnie inne przeznaczenie.

Staw powstał pomiędzy Tauron Areną a Ogrodem Doświadczeń. Niedawno w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, na których widać kąpiących się w nim ludzi. "Prędzej czy później można się było tego spodziewać" - czytamy na fanpage'u Dzielnicy 14 Czyżyny, która udostępniła zdjęcia.

Okazuje się jednak, że kąpanie się w stawie jest zabronione. Urzędnicy, z którymi skontaktowała się Gazeta Krakowska, wyjaśniają, że nie jest to kąpielisko, a zbiornik retencyjny. "Woda musi być czysta, aby służyła zieleni" - tłumaczy w rozmowie z serwisem Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Ponadto przy budowie akwenu zastosowano szereg rozwiązań (m.in. system filtrowania, nasadzenia roślinności itp.), które mają pomóc w utrzymaniu czystości wody i zapewnieniu odpowiedniej równowagi biologicznej. A ta, jeśli w stawie będą kąpać się ludzie czy zwierzęta, byłaby zaburzana.

Warto również dodać, że za kąpiel w miejscach zabronionych można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 250 zł lub karą nagany. Rzecznik Straży Miejskiej z Krakowa w rozmowie z Gazetą Krakowską podkreśla, że strażnicy będą starali się patrolować okolice stawu.

W sprawie pojawia się jednak jeszcze jeden wątek. W komentarzach pod zdjęciem na profilu Dzielnicy 14 Czyżyny kilka osób zastanawia się, czy przy stawach jest już stosowna informacje o zakazie. "Chyba na razie nigdzie nie ma regulaminu i zakazu" - pisze w komentarzu autor posta. 

Zapytaliśmy więc Urząd Miasta, czy regulamin już jest lub czy pojawi się w najbliższym czasie. "W sprawie kąpieli w stawie w parku Lotników Polskich - taka informacja pojawi się po modyfikacji ogólnego regulaminu dla całego parku. Tam będzie zawarta. Natomiast regulamin wymaga zmiany i uchwalenia. Prace aktualizujące regulamin trwają" - wyjaśnił na Kamil Popiela z biura prasowego UM.

Więcej o: