Islandia ma nową, niezwykłą atrakcję. Laguna geotermalna z widokiem na ocean już otwarta

Na Islandii została otwarta nowa atrakcja. Sky Lagoon, czyli geotermalna laguna, powstała nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się w odległości zaledwie kilkunastu minut jazdy od Reykjaviku. Odwiedzający będą mogli liczyć na relaks z widokiem na spektakularne krajobrazy, z których kraina lodu i ognia słynie na całym świecie.

Położenie laguny jest niewątpliwie jej ogromnym atutem. W czasie kąpieli w gorących źródłach będzie można podziwiać niezwykłe widoki znad brzegu oceanu. 

Przed tobą rozciąga się oszałamiający Północny Atlantyk. Nad głową świetliste zachody słońca i burzowe niebo, a czasami tańcząca zorza polarna, które dają zachwycający, całkowicie naturalny pokaz

- czytamy na oficjalnej stronie Sky Lagoon. 

Gorące źródła są jedną z największych atrakcji Islandii. Nowa laguna powiększa więc listę miejsc, w których można zrelaksować się i zanurzyć w geotermalnych basenach. Główną częścią Sky Lagoon jest tzw. infinity pool, czyli basen, w którym nie widać krawędzi. Dzięki temu powstał wizualny efekt, który sprawia wrażenie wtapiania się w krajobraz oceanu. Poza tym w lagunie znajdują się także sauny, a także bar, kawiarnia oraz restauracja, która serwuje lokalne, islandzkie potrawy.

Jedną z atrakcji w Sky Lagoon ma być rytuał siedmiu kroków. Zaczyna się od relaksu i regeneracji w lagunie. Następnie należy schłodzić ciało - można to zrobić albo po prostu spacerując na chłodnym, islandzkim powietrzu, albo wskakując do basenu z zimna wodą. Kolejny krok to relaks w saunie z widokiem, który powinien trwać od pięciu do 10 minut. Po wizycie w saunie trzeba udać się w miejsce, w którym nastąpi stopniowe schłodzenie ciała w orzeźwiającej mgiełce. Piąty krok to zastosowanie peelingu do ciała, a szósty - wizyta w łaźni parowej. Potem już tylko zostaje prysznic i ponowny relaks w lagunie.

Zobacz wideo Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ulicą

Dostępne są dwa rodzaje pakietów wstępu do Sky Lagoon - Pure Pass oraz Sky Pass. W cenie obu jest dostęp do laguny, wspomniany wyżej rytuał oraz ręcznik. Różnią się jedynie tym, że w przypadku Pure Pass można skorzystać tylko z publicznych szatni, z kolei posiadacze Sky Pass mają dostęp do prywatnych przebieralni. Ceny Pure Pass dla dorosłych to 8500 koron islandzkich, a dla dzieci 4250. Sky Pas kosztuje z kolei 13 900 koron w przypadku dorosłych i 6950 w przypadku dzieci. Projekt inspirowany jest islandzką kulturą, w której mocno zakorzenione jest spędzanie czasu i relaks w naturalnych wodach geotermalnych.

Turyści z Polski muszą jednak jeszcze poczekać zanim odwiedzą Sky Lagoon. Obecnie Polska znajduje się na liście krajów, które Islandia uważa za obszary wysokiego ryzyka, a podróżowanie z takich miejsc na Islandię, o ile nie jest konieczne, jest zakazane. 

Zakazu nie stosuje się jednak do:

  • obcokrajowców, którzy mieszkają na Islandii,
  • członków rodzin obywateli Islandii,
  • obcokrajowców, którzy tworzą długotrwałe związki partnerskie z obywatelami Islandii,
  • obcokrajowców, którzy mogą okazać zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19 z informacją, że dana osoba nie jest już źródłem zakażenia.

Generalne zasady wjazdu na Islandię obejmują:

  • wstępną rejestrację przed przybyciem oraz w miarę możliwości potwierdzenie daty wyjazdu;
  • okazanie zaświadczenia wykonania testu PCR z wynikiem negatywnym. Szybkie testy (np. szybkie testy antygenowe) nie są uznawane. Test należy wykonać w ciągu 72 godzin przed rozpoczęciem pierwszego etapu podróży. Pasażerowie, którzy posiadają oficjalne zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o przebytym zakażeniu nie muszą okazywać wyniku testu PCR;
  • poddanie się testowi po przybyciu na Islandię, dotyczy to również osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców, a także dzieci;
  • odbycie pięciodniowej kwarantanny z kolejnym testem na jej zakończenie, do czego generalnie zobowiązane są wszystkie osoby. Jednak pasażerowie, którzy posiadają zaświadczenie o szczepieniu lub zaświadczenie o przebytym zakażeniu, są poddawani kwarantannie tylko do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu wykonanego na granicy. W przypadku braku wiadomości w ciągu 24 godzin, można uznać, że wynik testu jest negatywny. 

Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są poddawane testom na przejściu granicznym. Dzieci są zwolnione z obowiązku okazania po przybyciu zaświadczenia o wykonaniu testu PCR z wynikiem negatywnym. Jeśli dziecko podróżuje z osobą, która jest zobowiązana do odbycia kwarantanny, dziecko pozostaje pod opieką takiej osoby i jest zwolnione z odbycia kwarantanny, jeśli drugi test wykonany u osoby towarzyszącej jest negatywny. Jeżeli osoba towarzysząca jest zwolniona z podwójnego testowania i kwarantanny, dziecko również jest zwolnione. Dziecko podróżujące samotnie musi zostać poddane kwarantannie do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu wykonanego na przejściu granicznym. Szczegółowe informacje dotyczące wjazdu na Islandię znajdują się na stronie covid.is.

Więcej o: