Chiny. Turysta utknął na pękniętym moście. W ostatniej chwili złapał się barierki

Spacer w chmurach zamienił się w film akcji. Bez dublera. Silny wiatr wyrwał fragmenty chodnika z mostu, gdy na jego środku znajdował się mężczyzna. Zdjęcia dziurawej "atrakcji" i turysty, który rozpaczliwie chwyta się barierek, wywołują dreszcze.

Sporą atrakcją turystyczną jest wiszący, szklany most na górze Piyan w mieście Longjing w północno-wschodnich Chinach, który wisi 100 metrów nad przepaścią. 8 maja porywisty wiatr, wiejący z prędkością 150 km na godzinę, wyrwał kilka kawałków ze ścieżki, którą spacerował turysta.

Zdjęcie dziurawej kładki i mężczyzny, który rozpaczliwie trzyma się barierki, wywołało ogromne poruszenie w internecie. 

Wiszący most w Portugalii Najdłuższy most wiszący na świecie. Atrakcja dla osób o stalowych nerwach

"Już samo patrzenie na to zdjęcie wywołuje zawroty głowy", "To przerażające!". "Kiedy była przeprowadzona ostatnio konserwacja?" – komentowano. 

Zobacz wideo Chiny. Opowieść o transformacji zapisana w 24

Jak podaje agencja informacyjna Xinhua, na miejsce wezwano strażaków i policjantów, którzy wspólnymi siłami pomogli sprowadzić mężczyznę na ziemię. Po czym turysta został przewieziony do szpitala. Na szczęście fizycznie nie ucierpiał, ale potrzebna jest pomoc psychologiczna.

Szklany most w górach Piyan został zamknięty, a władze miasta Longjing zapowiedziały kompleksową kontrolę bezpieczeństwa wszystkich atrakcji turystycznych. Dochodzenie w tej sprawie jest w toku.

 

Niebezpieczna atrakcja

Szklane mosty są bardzo popularną atrakcją w chińskich górskich miejscowościach. Najbardziej znany znajduje się w miejscowości turystycznej Zhangjiajie w Hunan, którego długość wynosi 430 metrów. Umieszczony został na wysokości 300 metrów nad ziemią.

Coraz częstsze doniesienia o wypadkach na szklanych mostach sprawiły, że niektóre prowincje wprowadziły wytyczne, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom. Opracowano nawet standardy techniczne ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi materiałów, lokalizacji, konstrukcji, a także ich używania. Na przykład szklane mosty nie powinny być budowane na obszarach o wysokiej aktywności sejsmicznej. Muszą być także zamykane podczas złej pogody i klęsk żywiołowych. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące liczby turystów. Zgodnie z wytycznymi na metrze kwadratowym powinny się znajdować nie więcej niż trzy osoby.

Władze prowincji Hebei poszły jeszcze dalej i w 2019 roku zamknęły wszystkie 32 szklane mosty. Decyzję tę podjęto po serii wypadków, w tym dwóch śmiertelnych, do których doszło w całym kraju.

Szklany most w prowincji Hebei Chińska prowincja zamyka wszystkie szklane mosty. Okazało się, że stwarzają zagrożenie dla ludzi

Więcej o: