Hotele już wkrótce się otworzą. Poznaliśmy zasady, według których będą działać

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało rozporządzenie, które reguluje działalność hoteli po lockdownie. Wiadomo już między innymi, ilu gości będą mogły przyjąć oraz kiedy zostaną otwarte sauny.

Od kiedy otwarte hotele?

Najnowsze rozporządzenie zacznie obowiązywać 8 maja. Od tego dnia hotele i inne obiekty noclegowe znów będą mogły przyjmować wszystkich gości, choć z pewnymi ograniczeniami. Które z nich są najważniejsze?

Przede wszystkim istotny jest limit, który ma obowiązywać. Rozporządzenie mówi, że od 8 maja dla gości udostępnia się nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie hotelowym. Ponadto do 14 maja hotele dostępne są tylko dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową

Kiedy będą otwarte restauracje?

Póki co zamknięte pozostaną restauracje. Posiłki i napoje będą dostarczane gościom do pokoi. Od 15 maja będą mogły zostać otwarte ogródki restauracyjne, z kolei restauracje w środku zaczną przyjmować klientów dopiero od 29 maja. Do 5 czerwca warunkiem przebywania gości w środku restauracji będzie zajmowanie przez nich co drugiego stolika oraz ustawienie stolików w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie.

Goście, którzy będą chcieli skorzystać z sauny lub masaży relaksacyjnych, będą musieli poczekać do 29 maja. Nie dotyczy to masaży leczniczych, one będą dostępne w hotelach. Od 29 maja otwarte zostaną baseny i aquaparki, jednak odwiedzający będą musieli przygotować się na ograniczenia. Basen, aquapark lub obiekt sportowy może być udostępniony liczbie osób nie większej niż połowa obłożenia danego obiektu. Z kolei dla publiczności dostępnych będzie nie więcej niż 50 proc. przewidzianych miejsc.

Zobacz wideo Co z koncertami i letnimi festiwalami? Minister nie wyklucza dalszego luzowania

Nadal, do 5 czerwca, nie można organizować targów, wystaw oraz konferencji. Ten zapis może być szczególnie niekorzystny dla hoteli miejskich, w których takie wydarzenia przed pandemią często się odbywały.

Ważna zmiana wchodzi od 15 maja. Od tego dnia zniesiony zostanie nakaz zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Pełną treść rozporządzenia można przeczytać w Dzienniku Ustaw RP.

Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się już na początku maja. Do tej pory otwarte zostały sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki, sklepy budowalne oraz meblowe. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że wszystkie deklaracje, które składał razem z premierem Mateuszem Morawieckim, dotyczące odmrażania gospodarki, zostaną utrzymane.

Więcej o: