Najdłuższy most wiszący na świecie już otwarty. Atrakcja dla osób o stalowych nerwach

Rozciąga się na 516 metrów i wisi 175 metrów nad rzeką Paiva w północnej Portugalii. Burmistrz ma nadzieję, że atrakcja przyciągnie do regionu miłośników adrenaliny.

Po dwóch latach budowy kosztującej 2 mln euro otwarto najdłuższy wiszący most pieszy na świecie, nad portugalską rzeką Paiva - 516 Arouca. Rozpostarty pomiędzy górami pokrytymi bujną roślinnością w uznanym przez UNESCO Geoparku Arouca robi wrażenie. To najnowsze dzieło zdetronizowało dotychczasowego rekordzistę – most Karola Kuonena w Randzie w Alpach Szwajcarskich (mierzy 494 m długości), który wybudowany w 2017 roku dzierżył dotąd palmę pierwszeństwa.

Nadzieja na wznowienie turystyki

Atrakcja została już oficjalnie otwarta i kilka osób mogło wyruszyć na spacer w chmurach jeszcze pachnącą świeżością ruchomą kładką.

"Zdecydowanie zachęcam do przyjścia, nawet jeśli, tak jak ja, masz zawroty głowy" – powiedział "The Guardian" jeden z pierwszych turystów - Rui Brandao.

 

Burmistrz Arouca, Margarida Belem nie ukrywa, że wraz z otwarciem atrakcji ma nadzieję, że w jej regionie turystyka się ożywi. Przez pandemię mocno dostała w kość.

Lokalny przewodnik turystyczny podkreślił, że "to powiew świeżości dla naszej ziemi, ponieważ przyciągnie więcej inwestycji i więcej ludzi". Nowa atrakcja "wprowadzi nową dynamikę do Arouca".

 
 

Inny mieszkaniec przyznał, że gdy dowiedział się o projekcie budowy wiszącego mostu w okolicy, szczerze wątpił w realizację tej inwestycji. "Dzisiaj jestem bardzo dumny, że tu jestem. To wyjątkowe doświadczenie" – przyznał Macio Soares.

Maluchy muszą dorosnąć

Aby wejść na most w Arouca, trzeba spełnić kilka warunków sanitarno-epidemiologicznych. Koniecznie trzeba mieć założoną maskę ochronną, a także zachować dystans społeczny. 

Poza tym trzeba pamiętać, że ta atrakcja jest dla osób o stalowych nerwach, dlatego dzieci i osoby nieletnie mogą wejść na atrakcję tylko w obecności dorosłych. Zaś maluchy poniżej sześciu lat nie zostaną wpuszczone.

Ile kosztuje spacer w chmurach? Osoby dorosłe (w wieku od 18 do 65 lat) – za bilet muszą zapłacić 12 euro (54 zł). Uczniowie (od 10 do 17 lat), dzieci (6-9) oraz seniorzy w wieku 65+ zapłacą 10 euro (45 zł).

Źródło: The Guardian / BBC

Więcej o: