Luzowanie obostrzeń. Od 4 maja otwarte muzea i galerie sztuki. Jakie są limity?

Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się już na początku maja. Od pierwszego dnia miesiąca złagodzone zostały zasady uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Następne w kolejności są instytucje kultury. Kiedy otwarcie muzeów i galerii sztuki?

Luzowanie obostrzeń. Maj 2021 pod znakiem łagodzenia restrykcji

Na konferencji prasowej przed majówką premier oraz minister zdrowia ogłosili szczegółowy plan luzowania obostrzeń. Rozpoczął się wraz z początkiem maja. Na pierwszy ogień poszedł sport - w obiektach na świeżym powietrzu może ćwiczyć maksymalnie 50 osób na raz. Z kolei w krytych obiektach sportowych i na basenach od 1 maja mogą trenować zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Limit to 50 proc. obłożenia.

Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Pod kątem turystyki pierwsze większe zmiany nastąpiły od 4 maja. Od tego dnia otwarte zostały bowiem instytucje kultury, np. muzea oraz galerie sztuki. Oznacza to, że turyści, którzy planowali wizytę w takim miejscu, teraz będą mogli udać się tam bez przeszkód. Instytucje muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym (warto zapoznać się z zasadami w poszczególnych miejscach przed ich odwiedzeniem), obowiązuje również limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Od wtorku luzowanie obostrzeń dotyczy też handlu, edukacji oraz kultu religijnego. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie gov.pl/koronawirus

Luzowanie obostrzeń. Maj 2021 to także otwarcie hoteli

Warto przypomnieć, że od 8 maja hotele znów będą mogły przyjmować turystów. Ma jednak obowiązywać 50 proc. limit obłożenia. Zamknięte będą też restauracje (posiłki mają być podawane do pokojów) oraz strefy wellness&spa

Znoszenie obostrzeń. Znamy harmonogram otwierania branż. Co z hotelami?Znoszenie obostrzeń w maju. Znamy harmonogram, wiadomo, co z hotelami

Dużo zmian czeka nas z kolei 15 maja. Tego dnia zostanie otwarta gastronomia na świeżym powietrzu - restauracje będą mogły przyjmować klientów w ogródkach kawiarnianych z zachowaniem odpowiednich odstępów między stolikami. Otwarte zostaną też kina i teatry na świeżym powietrzu (pozostałe od 29 maja), poluzowane zostaną również obostrzenia dotyczące wesel czy edukacji (szkoły podstawowe i średnie). 

Ogródek restauracyjnyLuzowanie obostrzeń w maju. Restauratorzy w końcu podniosą się z kolan?

Ponadto jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (o ile w danym miejscu będzie możliwość zachowania należytego dystansu). Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Więcej o: