Chorwacja idzie na rękę turystom. Jeszcze bardziej łagodzi zasady wjazdu

Od 1 maja zmieniły się warunki wjazdu do Chorwacji. Większość dotychczasowych zasad została utrzymana, władze wprowadziły jednak dwie ważne zmiany. Dla wielu turystów mogą stanowić spore ułatwienie.

Chorwacja intensywnie przygotowuje się na przyjęcie turystów w tym sezonie. Niedawno pisaliśmy o obowiązujących zasadach wjazdu i o tym, którzy podróżni są zwolnieni z kwarantanny po przyjeździe do Chorwacji. 

Teraz władze zdecydowały, że ułatwią turystom wjazd i postanowiły nieco złagodzić restrykcje. Od 1 maja wprowadzone zostały dwie ważne zmiany:

  • w przypadku wjazdu na teren Chorwacji po okazaniu negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) i pobytu w Chorwacji dłuższego niż 10 dni - nie ma obowiązku powtarzania szybkiego testu antygenowego;
  • osoby, które zostały wyleczone z COVID-19 (tzw. ozdrowieńcy), które przyjęły jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, zwolnione są z obowiązku kwarantanny lub okazywania negatywnego wyniku PCR/szybkiego testu antygenowego podczas przekraczania granicy chorwackiej.
Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

W związku z tym od początku maja obywatele Unii Europejskiej przyjeżdżający do Chorwacji nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie, jeśli:

  • okażą negatywny wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48h

lub

  • zostali wyleczeni z COVID-19 w okresie ostatnich sześciu miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) – należy mieć potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy)

lub

  • zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) – również wymagane jest potwierdzenie. W przypadku osób wyleczonych z COVID-19 wystarczające jest przyjęcie jednej dawki szczepionki.

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy też dzieci do 7. roku życia, które podróżują pod opieką rodziców/opiekunów spełniających jedno z powyższych kryteriów. Z kolei dzieci powyżej 7. roku życia muszą spełnić jeden z poniższych wymogów:

  • okażą negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48h;

lub

  • zostały wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich sześciu miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - potrzebne jest potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Chorwacja zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną.

Ponadto w tym roku, podobnie jak w 2020, nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia. Działa też strona Stay Safe in Croatia, na której można sprawdzać aktualne informacje dotyczące COVID-19, obowiązujących na miejscu obostrzeń oraz sytuacji w poszczególnych regionach.

Więcej o: