Wiejskie wakacje: Zaszyj się w suwalskiej puszczy

Suwalszczyznę można zwiedzać pieszo, konno, na rowerze lub kajakiem szlakami Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy, Rospudy i Biebrzy

Mam tu pięć ulubionych miejsc, gdzie zawsze znajduję ciszę i spokój, gościnnych i serdecznych gospodarzy oraz... wyśmienitą kuchnię.

Lizdejki

Otoczone lasem i pagórkami 10-hektarowe gospodarstwo na północnym krańcu Suwalskiego Parku Krajobrazowego w dolinie koryta rzeki Szeszupy, z dala od innych osad. W okolicy lasy, jeziora, rzeki i polodowcowe pagórki. Łatwo stąd dotrzeć pieszo lub rowerem do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Można zamieszkać w drewnianym domu (10 miejsc, 3 pokoje, kuchnia i łazienka, doba 25 zł od osoby) lub w domku z tarasem i łazienką (5 miejsc, doba 100 zł od osoby). Jest miejsce parkingowe, rowery, boisko do siatkówki, grill, huśtawki, piaskownica. Śniadanie 9 zł, obiad 18, kolacja 8, wypożyczenie roweru 20 zł za dobę, 4 zł na godzinę.

Katarzyna i Marek Domżalscy, Lizdejki 11, 16-406 Rutka-Tartak, tel. (0-87) 567 77 42, 568 85 52, 0503 501 330, e-mail: limark@friko6.onet.pl, http:// www.republika.pl/limarka

Sidory

Gospodarze zapraszają do dużego murowanego domu, wkomponowanego w malowniczą, otoczoną lasem dolinę w pobliżu jeziora Sumowo w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Gospodarstwo leży na styku szlaków pieszych i rowerowych, co sprawia, że jest znakomitym punktem wypadowym do parków Suwalskiego, Wigierskiego i Ziemi Sejneńskiej oraz dalszych wycieczek, np. jednodniowych wypadów do Wilna.

Dla gości 4 pokoje z łazienkami (toaleta i prysznic) w zaadaptowanym budynku gospodarczym (w pokoju 2-osobowym 30 zł za dobę, 3- i 4-osobowym - 25 zł). Wnętrza urządzone meblami wykonanymi przez gospodarza. Można korzystać też z saloniku (z kominkiem), aneksu kuchennego i sauny. Do wynajęcia drewniana chałupka ze starą kaflową kuchnią, rzeźbionymi meblami i... duchem historii (doba 60 zł).

Gospodyni wspaniale gotuje, a gospodarz "złota rączka" proponuje wspólne spędzenie czasu na warsztatach z rzeźbiarstwa, tokarstwa i garncarstwa.

Na żeglarzy czeka jacht "Bez 2", którym popłyniemy na wybrane jezioro w okolicy (cena do uzgodnienia). Śniadanie 6 zł, obiad 12, kolacja 6, wypożyczenie roweru 10 zł za dobę, rozbicie namiotu 5 zł. Zwierzaki mile widziane.

"Leśna Dolina", Maria i Grzegorz Bacewiczowie, Sidory 14, 16-404 Jeleniewo, tel. (0-87) 568 31 48, 0501 345 982, e-mail: sidory14@wp.pl, http://www.sidory14.suwalszczyzna.org

Krasne

Dotrzemy tu z Augustowa drogą przez Puszczę Augustowską w kierunku Lipska; po blisko 25 km dojeżdżamy do drogowskazu na Krasne, skręcamy w lewo w leśną drogę i docieramy do małej puszczańskiej wsi, kilka kilometrów od Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Do wynajęcia drewniany dom po gruntownym remoncie. Na parterze 2-osobowa sypialnia, łazienka, aneks kuchenny, salon z kominkiem i TV, na poddaszu dwa pokoje: 1- i 2-osobowy (doba 150 zł). Teren jest ogrodzony, a dom otoczony starym sadem. Do dyspozycji gości boisko do gry w piłkę, sauna, miejsce zabaw dla dzieci, łódź z przyczepą, rowery górskie, kajaki, bryczka, zimą sanie. Gospodarze proponują spływy kajakiem szlakami Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy i tratwą po Biebrzy. Na życzenie gości gospodyni poprowadzi plenerowe zajęcia ceramiczne wraz z wypalaniem prac w piecu ziemnym (robi naprawdę piękne rzeczy). Spokój i cisza. Okoliczne lasy zapraszają na grzyby, jagody i poziomki.

Jolanta Borodziuk, Krasne, 16-315 Lipsk, tel. (0-87) 644 54 03, 0501 221 591

Remieńkin

Pięknie położony dom w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego nad jeziorem Żubrowo, otoczony lasem i łąkami, z dala od innych zabudowań. Teren wokół domu ogrodzony i zagospodarowany: parking, plac do gier sportowych, piaskownica, huśtawka, prysznic i basen ogrodowy dla dzieci, wiata z kominkiem do grillowania, miejsce na ognisko, altana, pomosty. Dla gości 3 łodzie wiosłowe, 5 rowerów, rower wodny, leżaki i krzesła ogrodowe. Do wynajęcia 5 pokoi z łazienkami (TV, radio, wentylator i moskitiery), jadalnia, sala kominkowa z bilardem. Sprzęt sportowy w cenie noclegu. Gospodarze proponują całodzienne wyżywienie (potrawy kuchni regionalnej z własnych produktów), oferują pobyty weekendowe i wypoczynkowe z pełnym wyżywieniem przez cały rok, organizują m.in. bankiety i konferencje, sylwestra z kuligiem. Standard A (łazienka z wejściem z pokoju) - 90 zł w sezonie, 80 poza sezonem, standard B (łazienka osobna dla pokoju z wejściem z korytarza - 85 zł, 75 poza sezonem); sezon 2005 - terminy: 29 kwietnia-3 maja, 9 lipca-28 sierpnia, 27 grudnia-2 stycznia 2006 r., dzieci do 3 lat - opłata jednorazowa 20 zł, do 7 lat - 50 proc., do 12 lat - wyżywienie 50 proc. taniej.

Bernadeta Hus-Sienkiewicz, Dom Gościnny "Morena", Remieńkin 47, gm. Krasnopol, tel. (0-87) 516 46 20, 0601 726 211, 0606 766 788, e-mail: morena@tlen.pl, http://www.dom.morena.prv.pl

Galwiecie

Gospodarstwo leży nad jeziorem Ostrówek w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (Pojezierze Zachodniosuwalskie).

Do wynajęcia pokoje gościnne w starym mazurskim domu dla 12 osób. Pokoje 2- i 3-osobowe z umywalkami, trzy łazienki na korytarzu, jadalnia w stylu myśliwskim. Na miejscu plaża z pomostem, łódka, 6 rowerów górskich. W ogrodzie miejsca wypoczynkowe z zadaszonym kominkiem - grillem, plac zabaw dla dzieci, parking, ambona widokowa. Polecam miłośnikom ciszy i spokoju, grzybiarzom, wędkarzom i rowerzystom, a zimą narciarzom (w odległości kilku kilometrów Centrum Sportów Zimowych "Piękna Góra", 5 oświetlonych i dośnieżanych tras, tor saneczkowy, wyciąg krzesełkowy).

Gospodarz (wytrawny myśliwy) proponuje wycieczki bryczką, zabytkowym samochodem marki Gaz lub saniami do Puszczy Rominckiej, piramidy w Rapie, mostów w Stańczykach. Zaprasza do oglądania nieba przez teleskop. Gospodyni (pedagog) gotuje potrawy regionalne, z dziczyzny, piecze chleb, robi wędliny, konfitury, miody i... rzeźbi (dla chętnych są dłuta i drewno lipowe). Gospodarze znają niemiecki i rosyjski, 60 zł dziennie, w tym: nocleg 35, śniadanie 10, obiadokolacja 15.

Gospodarstwo Agroturystyczne "Trzy świerki", Sława i Janusz Tarasiewicz, Galwiecie 48, gm. Gołdap, tel. (0-87) 562 55 02, 0 606 641 938, e-mail: trzyswierki@poczta.onet.pl, http://www.trzyswierki.dt.pl

Więcej o: