Grecka wyspa wolna od COVID-19. "Mieszkańcy zyskają tarczę ochronną"

Elafonisos to wyspa przyciągająca turystów białymi plażami. Przed pandemią rocznie przybywało tu ok. 200 tys. urlopowiczów. COVID-19 zmienił wszystko. Aby choć trochę przywrócić normalność, władze postanowiły zaszczepić całą populację.

Burmistrz Elafonisos Efi Liarou powiedziała w AFP, że przed połową maja zostanie zaszczepionych 70 proc. populacji wyspy. "W ten sposób zapewnimy mieszkańcom swego rodzaju tarczę ochronną". "To bardzo ważny krok, który gwarantuje rozpoczęcie sezonu turystycznego i wlewa optymizm" – dodała dumna, że Elafonisos stanie się już wkrótce wyspą wolną od COVID.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"Przy odrobinie szczęścia wszyscy będziemy w stanie przeżyć" – mówi 70-letni Panagiotis Aronis, czekający na drugą dawkę szczepionki przed punktem szczepień.

Granice otwarte dla turystów od 15 maja

Trzecia fala pandemii uderzyła mocno w Grecję. W ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodu COVID-19 umarło 10 tys. osób.  Od listopada obowiązują różne ograniczenia, ale podobnie jak inne państwa położone nad Morzem Śródziemnym, Grecja zaczęła myśleć o sezonie letnim. Jedną z idei, którą zaczął promować ten kraj, to wyspy wolne od COVID.

Już w styczniu rząd Grecji zapowiedział, że w pierwszej kolejności będą szczepieni mieszkańcy mniejszych wysp. Obiecano, że zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19 do końca kwietnia. Granice dla turystów rząd planuje otworzyć od 15 maja.

Wyspa ma swój przywilej

Lokalni biznesmeni również mają nadzieję, że dzięki szczepieniom Elafonisos zyska wizerunek bezpiecznej przystani i dzięki temu turyści wrócą na wyspę.  

"Wyspa wolna od COVID-19 to nasz przywilej" - mówi AFP 43-letnia Chryssoula Kataga, właścicielka restauracji w porcie na wyspie. - "Po 14 maja wszystko będzie lepiej".

Elafonisos należy do archipelagu Wysp Jońskich. Położona jest pomiędzy półwyspem Peloponez a Kíthirą. Jest niewielka, a jej powierzchnia wynosi około 20 km kw. Mieszka tu ok. 350 osób.

Zasady wjazdu

Od dnia 19 kwietnia 2021 roku osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać ze sobą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci powyżej 5. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

Osoby, które mają za sobą dwie dawki szczepienia, minęło 14 dni od podania ostatniej dawki i są w stanie to potwierdzić, nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu PCR. 

Źródło: AFP

Więcej o: