Egipt. Odkryto ponad 100 starożytnych grobowców. Pochówek dzieci wciąż pozostaje tajemnicą

W delcie Nilu odkryto 110 starożytnych grobowców. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pochówki dzieci. Do grobu chowano je w ceramicznych, owalnych sarkofagach.

O odkryciu w prowincji Dakahlia, około 150 kilometrów na północny wschód od Kairu, poinformowało Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Archeolodzy podczas prac wykopaliskowych znaleźli 68 owalnych grobowców z okresu predynastycznego (lata 6000-3150 p.n.e.), a także 37 grobowców w kształcie prostokąta z okresu w historii Egiptu nazywanego Drugim Okresem Przejściowym (1782-1570 p.n.e.). Odnaleziono także pięć owalnych grobowców z okresu Nagada III (od około 3200 do 3000 p.n.e.).

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Na szczególną uwagę zasługują właśnie artefakty pochodzące z okresu, kiedy to przez 100 lat rządziła dynastia Hyksosów, zanim przekazała władzę powracającym faraonom. 

"To niezwykle interesujący cmentarz, ponieważ łączy w sobie niektóre z najwcześniejszych okresów historii Egiptu z inną ważną erą, czasami Hyksosów" - mówił Reutersowi Salima Ikram, egiptolog z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze. "[Uczeni] starają się zrozumieć, jak Egipcjanie i Hyksosi żyli razem i do jakiego stopnia przyjęli egipskie tradycje".

Jak wyjaśnia archeolog Ayman Ashmawi, 68 owalnych grobów predynastycznych pochodzi z czasów cywilizacji Buto z Dolnego Egiptu. Większość tych osób pochowano w kucki z głową skierowaną na zachód. Wśród zmarłych było dziecko, które zostało pochowane w naczyniu ceramicznym. Ta praktyka pogrzebowa wciąż stanowi zagadkę dla badaczy. Warto dodać, że zespół znalazł również drugie niemowlę pochowane w owalnym sarkofagu na cmentarzu w części hyksoskiej.

"Być może chodziło o potrzebę ochrony delikatnych dziecięcych ciał przez negatywnym działaniem środowiska, nawet jeśli są martwe" – tumaczył Live Science archeolog Yoav Arbel. "Naczynie jest  prawie jak łono, więc chodzi o to, aby przywrócić [dziecko] z powrotem Matce Ziemi lub zapewnić mu symboliczną ochronę jego matki".

Wśród artefaktów znaleziono także ceramikę, amulety ze skarabeuszem i biżuterię. 

To kolejne odkrycie w kraju po niedawnym głośnym znalezisku, o którym pisaliśmy. Jak twierdzi AP, Egipt nagłaśnia znaleziska, mając nadzieję na ożywienie branży turystycznej, która mocno ucierpiała najpierw w 2011 roku, a teraz w wyniku pandemii koronawirusa.

Źródło: Reuters, Live Science, AP

Więcej o: