Otwarcie hoteli jednak nie tak prędko? W tym momencie 4 maja "nie wchodzi w grę"

W poniedziałek pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że hotele oraz gastronomia mogą zostać otwarte w reżimie sanitarnym tuż po majówce. Taki termin miał paść podczas rozmowy Jarosława Gowina z przedsiębiorcami. Najnowsze przecieki wskazują jednak, że na odmrożenie tych branż trzeba będzie poczekać trochę dłużej.

W poniedziałek informowaliśmy o nieoficjalnych ustaleniach serwisu Bussines Insider, z których wynikało, że hotele zostaną otwarte 4 maja, podobnie jak gastronomia, choć w ograniczonym stopniu. W hotelach obowiązywałaby zasada 50 proc. zajętych miejsc, z kolei restauracje mogłyby przyjmować gości tylko na zewnątrz, w ogródkach restauracyjnych. Plan rządu miał zdradzić w rozmowie z przedsiębiorcami Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju.

Zamknięta restauracja z powodu epidemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Nieoficjalnie: Podano datę otwarcia hoteli i ogródków restauracyjnych

Tymczasem money.pl donosi, że 4 maja wydaje się jednak mało realistyczną datą otwarcia wspomnianych branż. Serwis tłumaczy, że to przedsiębiorcy podczas spotkania zasugerowali Jarosławowi Gowinowi termin odmrażania od pierwszego dnia po majówce, a wicepremier miał przystać na ten pomysł. Zapowiedział, że będzie dalej go forsował.

Z informacji uzyskanych przez money.pl wynika, że może to być trudne. Wciąż trwają bowiem ustalenia pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Kancelarią Premiera. Wypracowane na tej linii pomysły przedstawiane są następnie na posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Póki co ustalono na nich, że priorytetem jest luzowanie obostrzeń w edukacji i nawet wstępnie nie zakładano otwierania zaraz po majówce hoteli i gastronomii. Osoby związane z rządem twierdzą, że w tym momencie odmrożenie tych dwóch branż 4 maja "nie wchodzi w grę". W pierwszej kolejności raczej otwarte miałyby zostać sklepy w galeriach handlowych oraz budowlane czy meblowe. Hotelarstwo i gastronomia musiałyby jeszcze poczekać na swoją kolej.

Zobacz wideo Od 4 maja pracodawcy będą mogli zgłaszać swoje firmy do szczepień

Konferencja ministra zdrowia - w środę poznamy plan

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 kwietnia, minister zdrowia zapowiadał, że szczegółowy harmonogram odmrażania gospodarki zostanie zaprezentowany w następną środę. Będzie dotyczył m.in. branży hotelarskiej i restauracji. Rząd ma także odnieść się do wymogu noszenia maseczek na zewnątrz. Póki co hotele oraz inne obiekty noclegowe nie mogą przyjmować turystów do 3 maja.

Również Michał Dworczyk, szef KPRM, pytany o datę ogłoszenia informacji dotyczących luzowania obostrzeń, mówił o środzie - wówczas w godzinach porannych odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Tam zapadną ostateczne decyzje. I w zależności od ich ostatecznego kształtu, również dotyczącego tego terminarza, te decyzje zostaną w środę zaprezentowane - stwierdził.

Więcej o: