Trąba wodna nad Zatoką Pucką. "Ciekawie sezon się zaczyna"

Nad Zatoką Pucką w niedzielę pojawiło się niecodzienne zjawisko. Wygląda trochę jak drabina do nieba czy hak pirata z "Hooka" - ekranizacji "Piotrusia Pana". Tymczasem to trąba wodna. W internecie pojawiło się wiele zdjęć i filmów, na których można podziwiać to dość niepokojące zjawisko.

Trąbę wodną można było podziwiać w niedzielę w godzinach popołudniowych nad Zatoką Pucką, z północnych rejonów Gdyni, w Kosakowie i Mechelinkach.  

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

"Krótko po godzinie 19:00 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej. Lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby" - czytamy na Facebooku Sieci Obserwatorów Burz. "Zjawisko sklasyfikowane zostało jako trąba wodna z potwierdzonym kontaktem z wodami Zatoki Puckiej" – dodano na FB Sieci Obserwatorów Burz.

Pionowy wir nad powierzchnią wody

Zjawisko, które można oglądać na nagraniach to tzw. trąba wodna. Polega ono na formowaniu się pionowego wiru nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. Całość przypomina nadwodne tornado.

Jak czytamy na stronie dobrapogoda24.pl, zimne powietrze arktyczne przyczyniło się do opadów śniegu w Gdańsku, a nad Zatoką Pucką do powstania ciekawszego zjawiska.   

 

Była to prawdopodobnie pierwsza tego typu trąba wodna w tym sezonie nad polskim wybrzeżem. Jest ona znacznie słabsza od tornada lądowego.

Internauci dzielą się zdjęciami i nagraniami wideo. A ci, którzy nie mogli na żywo obserwować tego zjawiska, komentowali: 

Przerażają mnie takie widoki. Boję się takich zjawisk.
Ciekawie sezon się zaczyna.
Chciałbym uwiecznić i zobaczyć na żywo. Oczywiście z daleka.

Byliście świadkami tego zjawiska? Jak wrażenia na żywo?

Więcej o: