National Geographic sprawdziło, jak Polacy odkrywają świat. Co się zmieniło? Jak podróżowaliśmy?

Aż 81 procent Polaków zaznacza, że odkrywanie to dla nich ważna część życia. Ale jak Polacy to robią? I co właściwie oznacza dla nas odkrywanie? Czy pandemia wpłynęła na nasz sposób odkrywania? W jaki sposób najczęściej podróżowaliśmy?

Kanał National Geographic Polska postanowił sprawdzić, jak Polacy odkrywają, czym jest dla nich odkrywanie i jak zmieniło się to w ciągu ostatniego roku. Przeprowadził więc badanie "Jak odkrywamy?", z którego dowiadujemy się, że zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie życia bez możliwości odkrywania. Co jednak rozumiemy przez to pojęcie? Dla każdego oznacza bowiem coś innego.

Jak odkrywamy?

Z zebranych odpowiedzi wynika, że 42 procentom pojęcie "odkrywania" najczęściej kojarzy się z poznawaniem zwyczajów lub kultury innego regionu, natomiast 38 proc. za odkrywanie uznaje pozyskanie nowej wiedzy o zjawiskach, fenomenach i technologii. Jako trzecie najczęstsze skojarzenie Polacy wskazywali podróżowanie do nowego miejsca w kraju, dopiero na czwartym pojawiło się podróżowanie za granicę.

Z czym kojarzy się odkrywanie?Z czym kojarzy się odkrywanie? materiały National Geographic Polska

Co ciekawe, młodzi ludzie w wieku 24-35 lat częściej niż inne grupy wiekowe odpowiadały, że odkrywanie to poznawanie nowych smaków i potraw (30 proc.). 

Szczególnie mnie cieszy, że to młodzi Polacy najczęściej widzą związki pomiędzy odkrywaniem a kuchnią

- mówi Robert Makłowicz, krytyk kulinarny i podróżnik.

"Kuchnia jest bardzo ważnym elementem lokalnej tradycji i emanacją historii regionu. Bez lokalnej kuchni nie da się zrozumieć rzeczonej lokalności ani naprawdę jej odkryć. Dla mnie jednym z najważniejszych podróżniczych bodźców jest chęć poznania czegoś nowego, czegoś, czego nie mam na co dzień wokół siebie, w mym własnym mikrokosmosie. Chęć zjedzenia innej zupy, usłyszenia innego języka czy też zobaczenia innej świątyni - oto bodźce, które pchają mnie do przodu. I w naszym kraju tęsknotę za odmiennością lokalnej kultury bez trudu można zaspokoić" - dodaje.

Okazuje się, że Polacy, aby móc odkrywać, najczęściej sięgają po filmy przyrodnicze (41 proc.) oraz serie dokumentalne (39 proc.). "Choć oglądanie treści na YouTube i blogach to zaledwie 22 proc. ogółu, w grupie najmłodszych (18-24 lat) stanowi to najpopularniejszy sposób na odkrywanie (aż 47 proc.)" - czytamy w opisie wyników badania. Natomiast tak samo popularne wśród osób w różnym wieku są podróże po Polsce - średnia to około 35 proc. wskazań.

W jaki sposób odkrywamy?W jaki sposób odkrywamy? materiały National Geographic Polska

Co Polacy odkrywają najchętniej?

Najbardziej lubimy poznawać nowe miejsca w Polsce oraz środowisko naturalne. Dla osób w wieku 25-34 lat najbardziej atrakcyjną kategorią pozostają kuchnie świata (39 proc.), zaś dla tych w wieku 35-44 lata najciekawsze jest odkrywanie nowych terenów w kraju.

Nie bez wpływu na wybory i sposób odkrywania Polaków pozostała pandemia. W ciągu roku nasze przyzwyczajenia mocno się zmieniły, wiele osób musiało zmienić swoje plany lub całkiem z nich zrezygnować. 36 proc. przestało planować, a 17 proc. anulowało wszystkie podróże na 2021 r. Ponad połowa zmieniła też przyzwyczajenia dotyczące poznawania świata (54 proc.). 21 proc. chętnie odkrywało pobliskie miejsca.

Jak zmieniły się przyzwyczajenia z powodu pandemii?Jak zmieniły się przyzwyczajenia z powodu pandemii? materiały National Geographic Polska

Ci, którzy podróżowali, najchętniej wsiadali do samochodu (68 proc.) Rzadziej wybieraliśmy pociągi (20 proc.), a 18 proc. decydowało się na piesze wędrówki. Wybory często były podyktowane względami zdrowotnymi, warto jednak zastanowić się przy okazji Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, czy i jak możemy brać pod uwagę dobro naszej planety przy planowaniu podróży.

"Odkrywanie bliskiego otoczenia niewątpliwie zyskało grono nowych entuzjastów, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się doceniać i samemu dbać o piękno tych często ukrytych perełek. Czasami wyjątkowego odkrycia można dokonać podczas zwykłego spaceru, przejażdżki rowerem czy podczas treningu biegowego. Nie musimy koniecznie szukać znanych miejsc., a raczej zapuścić się w takie, w którym nas jeszcze nie było. Polska jest na tyle duża, że i tak większość z nas nie będzie miała możliwości zobaczyć wszystkich jej zakątków. Pamiętajmy jednak, że w każdym naturalnym miejscu to my jesteśmy gośćmi, dlatego powinniśmy zachowywać się z szacunkiem i nie ingerować w ekosystem" - tłumaczy Adam Brzoza, fotograf National Geographic Polska, pasjonat gór i przyrody.

Więcej o: