"Lewitujące" statki na Zatoce Gdańskiej. W powietrze uniósł je miraż doskonały

Nietypowy widok uwiecznił na nagraniu jeden z internautów, a następnie podzielił się filmikiem na YouTubie. Widać na nim cztery duże statki, które zdają się sunąć w powietrzu, nie dotykając tafli wody. Za ich lewitację odpowiada tzw. miraż doskonały.

Unoszące się w powietrzu statki na Zatoce Gdańskiej to efekt złudzenia optycznego. Doprowadziły do niego sprzyjające warunki atmosferyczne. Jest to tzw. miraż doskonały. Wideo można obejrzeć na kanale użytkownika FLOU na YouTubie.

 

Powstawanie złudzenia wyjaśniał meteorolog BBC David Braine, gdy w marcu internet obiegło zdjęcie wykonane przez Davida Morrisa w Kornwalii. Widać na nim tankowiec, który wygląda, jakby sunął nad powierzchnią wody.

 

"Miraże doskonałe pojawiają się w czasie odpowiednich warunków pogodowych, zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a cieplejsze nad nim. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, zakrzywia światło w stronę oczu osoby, która stoi na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając przy tym wygląd odległego obiektu" - tłumaczył Braine.

Ostatnio fatamorgana została też zaobserwowana u wybrzeży Barcelony. Zjawisko można było podziwiać z plaży Gava. Chodzi o "pływające miasto", czyli dwanaście budynków rozpościerających się na morskim horyzoncie. Fatamorgana była następstwem warunków atmosferycznych. W rzeczywistości nie były to jednak wieżowce, a duży statek handlowy z kontenerami.

Więcej o: