Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB, które w 1974 roku zostało uruchomione na szczycie Śnieżki, w ciągu czterech najbliższych lat zyska nowe życie. Instytut priorytetowo traktuje bowiem projekt #NowaŚnieżka, w ramach którego ma zostać między innymi wyremontowany dolny spodek obserwatorium. IMGW chce, aby stał się miejscem spotkań dla miłośników gór i przyrody, a także pasjonatów meteorologii.
Analizy zmian i restrukturyzacji w ramach projektu trwają od końca 2019 roku. Kierownictwo IMGW-PIB spotkało się wówczas kilkakrotnie z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka - Waldemarem Wawrzyniakiem. Działania spowolnił jednak wybuch pandemii, IMGW podkreśla również, że projekt jest trudny ze względu na warunki pogodowe, które panują na szczycie i uniemożliwiają prowadzenie prac przez cały rok. "Prognozując pogodę dla was, będziemy sprawdzać ją również dla ekip remontowych i pomagać im w szybkim zakończeniu robót" - czytamy na stronie Instytutu. Inwestycja ma pochłonąć około 3,3 mln euro.
Na stronie IMGW dostępny jest harmonogram prac, które mają zostać wykonane w ramach projektu:
Gdy cały projekt się zakończy, turyści ponownie będą mogli wejść do środka. Budynek został zamknięty z powodu złego stanu technicznego jesienią 2015 roku.
Informacja o remoncie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony miłośników Karkonoszy. Pod postem na fanpage'u Karkonoskiego Parku Narodowego, który dotyczył projektu Nowej Śnieżki, pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych turystów:
Wspaniała wiadomość. Trzymam kciuki.
Wreszcie. Cudna wiadomość.
I to jest wiadomość!!
A jednak dożyłam tej chwili
- pisali internauci.
W czerwcu 2020 roku informowaliśmy, że obserwatorium na Śnieżce zostało wpisane do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Budynek, który na stałe wpisał się w krajobraz Karkonoszy, przykuwa uwagę i zapada w pamięć dzięki swojemu nietypowemu, jak na tamte czasy, kształtowi, o czym wspomina Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - w decyzji jest m.in. mowa również o "innowacyjności konstrukcji i niepowtarzalności", a także "futurystycznym projekcie". Jego nietypowość nie wzięła się znikąd, mówiło się wówczas nawet, że inspiracją dla architektów było tajemnicze UFO, a obserwatorium doczekało się porównań do obiektu kosmicznego.
Jednak architekci przekonywali, że to nie tajemnicze obiekty latające zainspirowały ich do stworzenia akurat takiego projektu, a same Karkonosze i surowy krajobraz Śnieżki.
Rozmawialiśmy wówczas z przedstawicielem IMGW-PIB o planowanym remoncie obserwatorium. Rzecznik prasowy Instytutu Grzegorz Walijewski przekonywał, że IMGW zależy na tym, aby obserwatorium na Śnieżce stało się prawdziwą wizytówką. - Mamy na to zaplanowane pieniądze i będziemy mogli się szczycić tym budynkiem, chociaż został wpisany na listę zabytków, co nieco wydłuża proces remontowy. Będziemy informować o czynionych krokach, dzięki którym obserwatorium stanie się obiektem na miarę XXI wieku - zapewniał.