Będzie Nowa Śnieżka. Turyści znów spotkają się w dolnym spodku. "Wreszcie. Cudna wiadomość"

Obserwatorium na Śnieżce to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce. Wygląda na to, że turyści wspinający się na szczyt znów będą mogli wejść do środka. W ramach projektu #NowaŚnieżka ma zostać przeprowadzony m.in. remont dolnego spodka zwanego restauracyjnym. "Ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach" - pisze IMGW-PIB.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB, które w 1974 roku zostało uruchomione na szczycie Śnieżki, w ciągu czterech najbliższych lat zyska nowe życie. Instytut priorytetowo traktuje bowiem projekt #NowaŚnieżka, w ramach którego ma zostać między innymi wyremontowany dolny spodek obserwatorium. IMGW chce, aby stał się miejscem spotkań dla miłośników gór i przyrody, a także pasjonatów meteorologii.

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale zyskały nowe życie

Analizy zmian i restrukturyzacji w ramach projektu trwają od końca 2019 roku. Kierownictwo IMGW-PIB spotkało się wówczas kilkakrotnie z jednym z autorów projektu WOM Śnieżka - Waldemarem Wawrzyniakiem. Działania spowolnił jednak wybuch pandemii, IMGW podkreśla również, że projekt jest trudny ze względu na warunki pogodowe, które panują na szczycie i uniemożliwiają prowadzenie prac przez cały rok. "Prognozując pogodę dla was, będziemy sprawdzać ją również dla ekip remontowych i pomagać im w szybkim zakończeniu robót" - czytamy na stronie Instytutu. Inwestycja ma pochłonąć około 3,3 mln euro.

Nowa Śnieżka. Co zostanie zrobione?

Na stronie IMGW dostępny jest harmonogram prac, które mają zostać wykonane w ramach projektu:

  • 2021: Ruszają prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka - środkowego i górnego;
  • 2022: Wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego (restauracyjnego). Opracowanie dokumentacji projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka. Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu generalnego dysku dolnego (restauracyjnego);
  • 2023-2025: Prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów WOM Śnieżka;
  • 2023-2025: Remont generalny dysku dolnego (restauracyjnego).

Gdy cały projekt się zakończy, turyści ponownie będą mogli wejść do środka. Budynek został zamknięty z powodu złego stanu technicznego jesienią 2015 roku.

Informacja o remoncie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony miłośników Karkonoszy. Pod postem na fanpage'u Karkonoskiego Parku Narodowego, który dotyczył projektu Nowej Śnieżki, pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych turystów:

Wspaniała wiadomość. Trzymam kciuki.
Wreszcie. Cudna wiadomość.
I to jest wiadomość!!
A jednak dożyłam tej chwili

- pisali internauci.

Obiekt-symbol w rejestrze zabytków

W czerwcu 2020 roku informowaliśmy, że obserwatorium na Śnieżce zostało wpisane do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Budynek, który na stałe wpisał się w krajobraz Karkonoszy, przykuwa uwagę i zapada w pamięć dzięki swojemu nietypowemu, jak na tamte czasy, kształtowi, o czym wspomina Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - w decyzji jest m.in. mowa również o "innowacyjności konstrukcji i niepowtarzalności", a także "futurystycznym projekcie". Jego nietypowość nie wzięła się znikąd, mówiło się wówczas nawet, że inspiracją dla architektów było tajemnicze UFO, a obserwatorium doczekało się porównań do obiektu kosmicznego.

Jednak architekci przekonywali, że to nie tajemnicze obiekty latające zainspirowały ich do stworzenia akurat takiego projektu, a same Karkonosze i surowy krajobraz Śnieżki.

Rozmawialiśmy wówczas z przedstawicielem IMGW-PIB o planowanym remoncie obserwatorium. Rzecznik prasowy Instytutu Grzegorz Walijewski przekonywał, że IMGW zależy na tym, aby obserwatorium na Śnieżce stało się prawdziwą wizytówką. - Mamy na to zaplanowane pieniądze i będziemy mogli się szczycić tym budynkiem, chociaż został wpisany na listę zabytków, co nieco wydłuża proces remontowy. Będziemy informować o czynionych krokach, dzięki którym obserwatorium stanie się obiektem na miarę XXI wieku - zapewniał.

Więcej o: