Astra jest żółta, Pfizer zielona. Węgierska cukiernia oferuje smakołyki o nazwie szczepionek

W węgierskiej cukierni w małym miasteczku Veresegyhaz, na północny wschód od Budapesztu można wybierać pomiędzy kilkoma kolorowymi deserami z ozdobnymi strzykawkami na wierzchu. Każdy kolor galaretki to inna szczepionka przeciwko COVID-19. "Jedyny skutek uboczny to uśmiech" - mówiła Reutersowi Katalin Benko, kierowniczka cukierni.

Agencja Reutera donosi o oryginalnym pomyśle węgierskiej cukierniczki, Katalin Benko, która postanowiła stworzyć słodkie antidotum na różne wątpliwości związane ze szczepionkami i spekulacjami, które na ich temat krążą.

Zobacz wideo Czy ozdrowieńcom wystarczy jedna dawka szczepionki?

W cukierni Sulyan można wybierać pomiędzy kilkuwarstwowymi deserami, podawanymi w małych szklankach. Ich ozdobą są słodkie strzykawki. "Któregoś dnia zaproponowałam mężowi, żebyśmy stworzyli desery, nazywające się tak jak szczepionki" – mówiła Katalin Benko.

Na początku klienci byli nieufni

AstraZeneca jest żółta, Pfizer zielona, Sputnik V pomarańczowa, a Moderna niebieska. A jeśli chodzi o smaki, to: Sputnik ma smak grejpfrutowy, Moderna - kokosowy, AstraZeneca - cytrynowy, Pfizer - zielonej herbaty, a Sinopharm jest słodko-kwaśny. Jak wyglądają "szczepionkowe desery" można zobaczyć na nagraniu wideo, które zostało opublikowane na fanpage'u cukierni.

Na początku klienci dość nieufnie patrzyli na desery ze strzykawkami, ale wkrótce szybko się przekonali. "Okazało się, że to dobry pomysł, kupuje je wiele osób. Bardzo się cieszymy, że w ten sposób możemy wnieść trochę radości w nasze codzienne życie" – oznajmiła Benko.

'Szczepionkowe desery''Szczepionkowe desery' Sulyán Cukrászda / Facebook

"Szczepionkowe smakołyki" pojawiły się w ofercie cukierni, gdy na Węgrzech miliony Madziarów proszone są o rejestrację na szczepienia. Często też nie mają wyboru, jakiej firmy preparat otrzymają.

"W naszej cukierni goście mogą sami wybrać, czy dostaną Modernę, Sputnika czy Pfizera. U nas nie ma rejestracji, nie ma skutków ubocznych" - dodała cukierniczka.  

"Jedynym skutkiem ubocznym jest uśmiech na twarzy" - powiedziała, rozprowadzając pomarańczową galaretkę na słodkich deserach.

Źródło: Reuters

Więcej o: