Chorwacja bez kwarantanny i testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Dotyczy to także ich dzieci

Chorwacja poinformowała, jakie zasady wjazdu obowiązują turystów, którzy zamierzają spędzić urlop w tym kraju. Wiadomo, które grupy podróżnych mogą między innymi liczyć na zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Poniższe warunki dotyczą obywateli Unii Europejskiej. Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby, które:

  • okażą negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48h. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu w Chorwacji dłuższego niż 10 dni, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu

lub

  • zostały wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - należy posiadać potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy)

lub 

  • zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) - tutaj również wymagane jest potwierdzenie.

Kwarantanna nie dotyczy też dzieci do 7. roku życia, które podróżują z rodzicami lub opiekunami, którzy spełniają któreś z powyższych kryteriów. Z kolei dzieci powyżej 7. roku życia muszą spełnić jeden z poniższych wymogów:

  • okażą negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48h;

lub

  • zostały wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich sześciu miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - potrzebne jest potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Władze zastrzegają jednak, że mogą zmienić zasady, jeśli będzie wymagała tego sytuacja epidemiologiczna.

Zobacz wideo Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

W tym roku, podobnie jak w 2020, nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia. 

Chorwacja jest w pełni gotowa do rozpoczęcia ruchu turystycznego i to jest sygnał, który wysyłamy naszym kluczowym rynkom. Sytuacja epidemiologiczna nadal pozostaje priorytetowa, dlatego niezwykle ważne jest dalsze przestrzeganie zaleceń

- powiedziała Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, Nikolina Brnjac.

Uruchomiona została też specjalna platforma Stay safe in Croatia, na której można zapoznać się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa oraz znaleźć informacje dotyczące wykonywania testów. Ministerstwo Turystyki i Sportu, we współpracy z regionalnymi wspólnotami turystycznymi oraz Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego, przygotowuje model, który umożliwiłby turystom wykonywanie szybkich testów antygenowych, a także testów PCR w jak największej liczbie punktów w miejscowościach turystycznych. 

Grecja znosi kwarantannę dla przyjeżdżających z UE i kilku innych krajówGrecja znosi kwarantannę. Znaczne ułatwienia w podróżowaniu

Ponadto w Chorwacji w połowie kwietnia rozpoczynają się szczepienia dla 70 000 pracowników turystycznych, szczepieniami zostaną objęci zarówno pracownicy etatowi, jak i sezonowi. W przygotowaniu jest również model pozwalający, jak najszybciej rozpocząć szczepienia dla 90 000 prywatnych najemców. Pracownicy branży turystycznej zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza, to pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z gośćmi, jak również ci, w przypadku których możliwość zachowania dystansu społecznego jest ograniczona, np. pracownicy kuchni. Natomiast druga grupa to osoby, które nie nawiązują bliższych kontaktów z turystami, np. pracownicy obsługi technicznej czy pracownicy biurowi.

Włochy 26 kwietnia zaczynają luzować restrykcjeWłochy luzują restrykcje. Słowacja zmienia zdanie co do kwarantanny

Do tej pory w Chorwacji odnotowano 308 200 potwierdzonych przypadków zakażeń. Zmarło 6601 osób. W ostatnich dniach kraj notuje mniej więcej ponad dwa tysiące przypadków dziennie: 15 kwietnia 2927, 16 kwietnia 2698, 17 kwietnia 2627, 18 kwietnia 1565. Duży spadek został zanotowany 19 kwietnia - to 410 nowych zakażeń.

Więcej o: