Izrael ogłosił, kiedy otworzy granice dla turystów. "Jest pierwszym na świecie zaszczepionym krajem"

Izrael otworzy swoje granice dla zagranicznych turystów 23 maja, po ponad roku od zamknięcia. Nie wszyscy będą jednak mogli wjechać od razu. Szczegółowy harmonogram poznamy wkrótce, ale już teraz wiadomo, że pierwszeństwo będą miały grupy zorganizowane.

Grupy zorganizowane będą wpuszczane według wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Turystyki Izraela. Ich liczba początkowo będzie ograniczona. Ma rosnąć w zależności od stanu zdrowia publicznego i działania wdrożonego programu. Turyści indywidualni będą mogli przyjechać w drugim etapie.

Izrael jest pierwszym na świecie zaszczepionym krajem, a jego obywatele jako pierwsi mogą cieszyć się z tego wyniku. Po otwarciu gospodarki nadszedł czas, aby w ostrożny sposób zezwolić na turystykę. Będziemy nadal przyglądać się łagodzeniu przepisów w zależności od stanu zdrowia publicznego

- powiedział minister zdrowia Juli Edelstein.

Zobacz wideo Izrael wygrał z wirusem? "Świętujemy, ale trzymamy gardę"

Otwarcie granic nie oznacza jednak całkowitego zniesienia obostrzeń wjazdowych. Od każdego będzie wymagane wykonanie testu PCR przed wejściem na pokład samolotu do Izraela oraz testu serologicznego w celu potwierdzenia szczepień po przybyciu na lotnisko Ben Guriona. Oznacza to, że na razie wjechać będą mogli tylko zaszczepieni podróżni. Izrael wciąż prowadzi z poszczególnymi krajami rozmowy, które mają pomóc osiągnąć porozumienie co do potwierdzania świadectw szczepień, aby nie trzeba było wykonywać testu serologicznego.

Szczegółowy plan otwierania turystyki poznamy w ciągu najbliższych kilku dni.

Od początku pandemii w Izraelu odnotowano 836 261 potwierdzonych zakażeń. Zmarły 6304 osoby. W ostatnich dniach liczba nowych przypadków rzadko przekraczała 200: 13 kwietnia były to 103 przypadki, 12 kwietnia 225, 11 kwietnia 122, 10 kwietnia 137, a 9 kwietnia 188. Według "New York Times" w Izraelu wykonano 10 279 751 szczepień, w pełni zaszczepione jest już 56 proc. populacji, która liczy ok. 9,3 mln osób.

Więcej o: