Od 12 kwietnia Bułgarzy mogą zjeść obiad w lokalu czy wreszcie napić się kawy w kawiarni, a nie tylko zamawiać na wynos. Można również organizować koncerty, festiwale i jarmarki.
Od 15 kwietnia wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także znajdujące się w nich restauracje, zostaną otwarte. Podobnie jak kasyna. Dyskoteki i kluby noce zostaną otwarte jako ostatnie - 29 kwietnia.
Poluzowanie restrykcji to efekt tendencji do chylenia się ku końcowi trzeciej fali pandemii, a także wzrostu liczby osób zaszczepionych. 12 kwietnia odnotowano 3122 nowych przypadków. Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało 375 tys. 115 osób, wyzdrowiało 289 tys. 356 osób, a ofiar śmiertelnych zanotowano 14 tys. 619.
Minister zdrowia poinformował portal svobodnaevropa.bg, że stopniowo otwierane będą także szkoły. Od wczoraj uczniowie klas I-IV i VII-X wrócili do sal lekcyjnych.
- Jeśli sytuacja na to pozwoli, od 26 kwietnia edukację zdalną zakończą klasy piąte, dziewiąte i dwunaste. Po 17 maja natomiast do szkół mają wrócić uczniowie klas szóstych i jedenastych - poinformował o tym minister edukacji Krassimir Valchev.
Wraz z edukacją na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym wznowione także zostało stacjonarne nauczanie na uniwersytetach. Nadal trwa dyskusja nad otwarciem ośrodków językowych i innych ośrodków edukacyjnych.
Minister edukacji dodał, odwołując się do danych sprzed trzech tygodni, że 26 proc. nauczycieli zostało zaszczepionych. Teraz więc liczba zaszczepionych pracowników oświaty może być znacznie wyższa.
Tym bardziej że w Bułgarii wzrasta liczba osób zainteresowanych szczepieniami. Takie informacje przekazuje władzom służba zdrowia. Zatem nauczyciele, którzy nie zaszczepili się w pierwszym terminie trwania akcji, będą mogli zaszczepić się w drugim.
Jeszcze tydzień temu Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że docelowy poziom wyszczepienia społeczeństwa wynosi 70 proc., a teraz mowa jest o zaszczepieniu 63 proc. obywateli.
Bułgaria pozostaje na drugim miejscu pod względem umieralności w Unii Europejskiej na 100 tys. mieszkańców. Wyprzedzają ją jedynie Węgry. Prof. Ventsislav Mutafchiiski z Krajowej Centrali Operacyjnej (NOC), poinformował portal svobodnaevropa.bg, że sytuacja w kraju jest nadal trudna. Prof. Kunchev bardziej optymistycznie mówi o "delikatnej" tendencji spadkowej.
Minister zdrowia, Kostadin Angelov, dodaje, że o trwałej tendencji do normalizacji można będzie mówić wówczas, gdy liczba nowych przypadków będzie niższa niż 500 na 100 tys. osób.
Polacy od lat chętnie spędzają wakacje w Bułgarii. To niewielki kraj, który oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu w wakacje i nie tylko. Są tu malownicze wzgórza, po których można wędrować lub jeździć na nartach, długie, piaszczyste plaże, na których można leżeć i odpoczywać nawet całe wakacje, a także ciekawe miasta, które mają warte poznania zabytki. Polacy chętnie wypoczywają w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu.
Do 30 kwietnia obowiązuje zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Zwolnieni z niego są obywatele polscy oraz wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i Schengen. Podczas przekraczania granicy trzeba okazać wynik testu PCR na SARS-CoV-2, który jest nie starszy niż 72 godziny. Dopuszczalny jest tranzyt przez Bułgarię osób uprawnionych do wjazdu tylko w przypadkach, gdy można udokumentować niezwłoczny wyjazd z terytorium republiki.
Źródło: svobodnaevropa.bg / msz.gov.pl