Nowy posąg Chrystusa w Brazylii wyższy niż ten w Rio. Ale świebodzińskiego i tak nie przebije

W Brazylii powstaje nowa statua Chrystusa. Stanie w mieście Encantado i ma osiągnąć wysokość 43 metrów. Uczyni ją to wyższą niż słynny na całym świecie pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.

Chrystus Obrońca, bo tak będzie nazywać się nowy posąg, powstaje w mieście Encantado na południu Brazylii. BBC podaje, że będzie trzecią najwyższą figurą Jezusa na świecie - razem z cokołem ma osiągnąć wysokość 43 metrów.

Nowy posąg będzie zatem wyższy od znanego na całym świecie Chrystusa Odkupiciela, który wznosi się nad Rio de Janeiro. Pomnik z Rio ma bowiem 38 metrów wysokości - 30 metrów mierzy sama figura, a osiem cokół, na którym stoi.

Budowa nowego pomnika rozpoczęła się w 2019 roku z inicjatywy polityka Adroaldo Conzattiego, który zmarł w marcu z powodu koronawirusa. BBC podaje, że w ubiegłym tygodniu do konstrukcji dodano głowę i szeroko rozpostarte ramiona. Całość ma być gotowa do końca tego roku. Koszt budowy to około 350 tysięcy dolarów, finanse pochodzą z darowizn od firm oraz osób prywatnych. 

Dodatkową atrakcją dla turystów będzie winda, którą będzie można wjechać na wysokość 40 metrów. Powstanie tam taras widokowy.

Jezus ze Świebodzina wciąż wyższy

Choć Chrystus Obrońca przerośnie Chrystusa Odkupiciela, nadal będzie niższy od posągu Chrystusa Króla ze Świebodzina. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta:

Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypadają na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m).

Tyle samo, czyli 52,5 metra, liczy także posąg Jezusa Buntu Burake w Indonezji.

Zobacz wideo Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii
Więcej o: