Znalezione przez archeologów miasto Aten przez wieki leżało ukryte pod piaskiem w pobliżu największych zabytków Egiptu. Naukowcy odkryli je niedaleko Doliny Królów, na zachodnim brzegu Luksoru, w pobliżu między innymi Kolosów Memnona. Zahi Hawass, który nadzoruje wykopaliska, twierdzi, że miasto mogło powstać około 3400 lat temu za panowania jednego z najpotężniejszych faraonów - Amenhotepa III. Nazywa je "zaginionym, złotym miastem" i zaznacza, że jest największym starożytnym miastem, jakie kiedykolwiek odkryto w Egipcie.
W trakcie prac archeolodzy wykopali między innymi ulice, wzdłuż których stały domy o wysokości nawet trzech metrów. W pomieszczeniach znaleźli przedmioty codziennego użytku, w tym ceramiczne naczynia, a także pierścienie czy skarabeusze. Natrafili też na piekarnię i dużą liczbę pieców, w tym m.in. do wypalania szkła i fajansu.
Peter Lacovara, dyrektor fundacji, która zajmuje się ochroną dziedzictwa antycznego Egiptu, przyznaje, że jest to niezwykle ważne odkrycie. Porównuje jego skalę do jednego z najbardziej znanych symbolów starożytności.
To coś w rodzaju Pompejów antycznego Egiptu. Ten obszar koniecznie trzeba zabezpieczyć jako park archeologiczny
- mówi cytowany przez "New York Times".
Z kolei Betsy Bryan, profesor sztuki egipskiej i archeologii z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zaznacza, że to drugie co do ważności odkrycie archeologiczne od czasów znalezienia grobowca faraona Tutanchamona w 1922 roku.
Zespół archeologów w oświadczeniu napisał, że "warstwy archeologiczne pozostawały nietknięte przez tysiące lat, pozostawione przez starożytnych mieszkańców tak, jakby to było wczoraj". Betsy Bryan mówi, że dzięki temu odkryciu naukowcy będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie starożytnych Egipcjan w czasach, gdy imperium było najbogatsze. Liczą na to, że dowiedzą się też, jakie były dzieje miasta. Na razie wiadomo, że było ważnym centrum administracyjnym i przemysłowym. Prawdopodobnie zostało opuszczone po tym, gdy syn Amenhotepa III - Echnaton - zdecydował się przenieść do Amarny, gdzie zbudował stolicę swojego państwa. Naukowcy zastanawiają się jednak dlaczego i czy miasto zostało ponownie zaludnione? Na te pytania odpowiedzi mogą dać dogłębne badania nad wykopaliskami.
Źródło: New York Times, The Guardian