Tatrzański i Karkonoski Park Narodowy zamykają dla turystów część szlaków. "Priorytetem ochrona"

Oba parki narodowe poinformowały, że powodem zamknięcia części szlaków są kwestie przyrodnicze. W Tatrach obudziła się niedźwiedzica z dwoma młodymi. Z kolei w Karkonoszach rozpoczął się okres godowy cietrzewi.

Niedźwiedzie blisko szlaku. Zamknięcia w Dolinie Gąsienicowej 

W Tatrzańskim Parku Narodowym część szlaków będzie wyłączona z użytku od 2 kwietnia. Powodem jest niedźwiedzica z młodymi, która obudziła się ze snu zimowego. "Gawrują w bliskim sąsiedztwie szlaku, w masywie Małego Kościelca. To rejon uczęszczany przez turystów, co stwarza zagrożenie dla niedźwiedziej rodziny i dla odwiedzających" - czytamy w wyjaśnieniu na fanpage'u TPN.

Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Filip Zięba, który jest specjalistą od tatrzańskiej fauny oraz zastępcą dyrektora parku narodowego, wyjaśnia, że wiosna to szczególny czas w przyrodzie. Zwierzęta budzą się ze snu, poszukują pożywienia, rozmnażają. Wiosną warunki w górach często bywają trudne, więc przyrodnicy muszą wspomagać zwierzęta i "podążać tym rytmem".

Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce

- tłumaczy Zięba.

Tatrzański Park Narodowy. Które szlaki są zamknięte?

Od 2 kwietnia do odwołania dla turystów, ruch narciarskiego, narciarstwa ekstremalnego oraz taternictwa następujące szlaki:

  • Schronisko "Murowaniec" (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
  • Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
  • Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

Dotyczy to także dróg wspinaczkowych oraz linii udostępnionych do uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej - "w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb".

TPN podkreśla, że ochrona przyrody jest priorytetem. Dlatego czasem przyrodnicy muszą ograniczyć dostęp do niektórych rejonów parku.

Karkonoski Park Narodowy również zamyka część szlaków

Na terenie KPN także nie wszystkie trasy turystyczne będą dostępne. Park wyjaśnia, że powodem zamknięcia jest okres godowy cietrzewi. Od 1 kwietnia turyści nie mają wstępu na:

  • szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Karkonoski Park Narodowy rekomenduje trasę obejścia z Okraju szlakiem zielonym oraz żółtym na Skalny Stół. Przyrodnicy przypominają także o obostrzeniach w Czechach, z powodu których lepiej omijać szlak czerwony z Okraju do Sowiej Przełęczy.
  • odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście poprowadzono żółtym szlakiem przez Pielgrzymy do Słonecznika.
  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Zamknięte odcinki szlaków zostały oznakowane specjalnymi tabliczkami z cietrzewiem.

CietrzewCietrzew Sergey Uryadnikov / Shutterstock

Więcej o: