Chorwacja czeka na turystów i łagodzi zasady wjazdu do kraju. "To od nas zależy, jaki będzie sezon wakacyjny"

Chorwacja przygotowuje się do letniego sezonu i już łagodzi wymogi dotyczące przekraczania granicy. Do kraju będą mogły wjechać osoby zaszczepione na COVID-19, ozdrowieńcy i ci, którzy okażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Nie musi to być test PCR. Wystarczy tańszy - antygenowy.

Chorwacja jest dla Polaków jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i turyści lubiący wygrzewać się na plaży. W ramach przygotowań do sezonu letniego i napływu podróżnych władze kraju postanowiły złagodzić restrykcje związane z przekraczaniem granicy.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Pół kroku przed innymi

Minister spraw wewnętrznych Davor Božinović, cytowany przez "Total Croatia News", powiedział, że już trwają przygotowania do sezonu, żeby był możliwie jak najlepszy. "To od nas zależy, jaki będzie" - podkreślił, dodając, że nie ma na myśli jedynie działań rządu, ale też regionów, miast i ich władz. Szczególnie dotyczy to tych miejsc, dla których turystyka jest bardzo istotną gałęzią gospodarki.

Davor Božinović podkreślił, że Chorwacja przygotowuje się na sezon letni już teraz, zanim na szczeblu unijnym ostatecznie przyjęty zostanie projekt zielonego certyfikatu cyfrowego, który zwany jest też paszportem szczepień.

Jednocześnie Ministerstwo Turystyki i Sportu poinformowało, że we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego powstaje system, który umożliwiłby turystom wykonywanie szybkich testów antygenowych i PCR w możliwie jak największej liczbie punktów w kurortach.

Zielone plakietki

Chorwacja przygotowała także program "Safe stay in Croatia", do którego przyłączyło się już ponad 10 tys. firm turystycznych. Zostały w nim zawarte wytyczne dotyczące bezpiecznego pobytu w kraju. Przedsiębiorcy, którzy przystąpią do programu, otrzymają specjalne zielone plakietki.

Zasady wjazdu

Obecnie, aby wjechać do Chorwacji, należy okazać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą).

W przeciwnym razie straż graniczna nakłada obowiązek wykonania badania, a także nakazuje odbycie dziesięciodniowej kwarantanny. Można ją zakończyć po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Z obowiązku okazania wyniku testu zwolnieni są m.in. ozdrowieńcy i osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w kraju nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).

Źródło: rp.pl / Total Croatia News

Więcej o: